Ile kosztuje sztabka złota i czy warto w nią inwestować?

10.12.2018 17:48  Złoto
Ile kosztuje sztabka złota i czy warto w nią inwestować? Czy na kupno złota mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi? Zdecydowanie nie! Jeśli tylko posiadamy oszczędności i zależy nam na tym, by zapewniły nam one bezpieczeństwo w trudniejszych czasach, warto, byśmy rozważyli zakup tego kruszcu. Sztabki złota wcale nie muszą być tak drogie, jak nam się wydaje. Podpowiadamy, jakie sztabki złota warto kupić i dlaczego.

Czy zakup złota się opłaca?

Złoto od tysiącleci cieszy się niegasnącą popularnością. Dlaczego tak jest? To proste – kruszec ten stanowi świetne zabezpieczenie kapitału. W przeciwieństwie do tradycyjnego pieniądza, złoto nie poddaje się inflacji, co więcej – w sytuacjach kryzysowych (kryzysy gospodarcze, zagrożenie wojną) jego wartość zazwyczaj wzrasta. Dlatego inwestycje w ten metal uważa się za jedne z najbezpieczniejszych. Choć raczej nie przynoszą natychmiastowego zysku, gwarantują finansowe bezpieczeństwo w trudnych czasach. Inwestycja w złoto będzie więc dobrym pomysłem dla tych osób, którym nie zależy zwiększeniu swojego kapitału w krótkim okresie, ale raczej na zadbaniu o przyszłość swoją i swoich bliskich.

Ile kosztuje jedna sztabka złota?

Złoto fizyczne najczęściej dostępne jest w formie sztabek oraz monet bulionowych. Wagi sztabek złota są różne – możemy więc wybrać najodpowiedniejszą dla nas. Dostępne opcje to: 1 g, 2 g, 5 g, 10 g, 20 g, 50 g, 100 g, 250 g, 500 g, 1 kg, 1 uncja (czyli 31,3 g). Cena złota za gram wynosi obecnie (w listopadzie 2018) nieco ponad 39 dolarów, a więc jeśli zastanawiamy się, ile kosztuje sztabka złota 10 g, to nietrudno będzie nam to obliczyć – cena wyniesie około 1500-1600 zł. Z kolei sztabka złota 1 kg będzie kosztowała nawet 150 tysięcy złotych!

Jaką sztabkę złota kupić?

Jeśli nasze oszczędności są nieduże, zapewne celujemy w sztabki o mniejszej wadze. Sztabka złota 1 g to koszt około 200 zł, może więc się wydawać, że dobrym pomysłem będzie kupowanie co miesiąc takiej właśnie sztuki.

Zdecydowanie lepiej jest jednak odczekać nieco dłużej i za uzbierane oszczędności kupić większą ilość złota – na przykład sztabkę 10 g. Dlaczego? Pamiętajmy o tym, że do każdej sztabki należy doliczyć koszt jej wytworzenia oraz marżę sprzedawcy – a ta jest największa w przypadku małych sztabek.

Nie warto jednak bezkrytycznie wierzyć mitom o tym, że duże sztabki są lepsze. Po pierwsze, dużą sztabkę łatwiej podrobić (np. poprzez wtapiając w nią kawałki wolframu), po drugie – trudniej ją sprzedać.

Złote sztabki – jaka próba złota?

Przy wyborze sztabki złota ważna jest nie tylko waga, ale również próba złota.

W Polsce możemy zakupić złoto o próbach: 333, 35, 500, 585, 750, 960, 999. Im wyższa liczba, tym większa zawartość złota w wyrobie – dotyczy to zarówno sztabek oraz monet, jak i przedmiotów użytkowych, np. pierścionków czy kolczyków. Oczywiście wraz z próbą wzrasta również cena wyrobu. Każda osoba inwestująca w złoto, powinna więc pamiętać, by przy zakupie kierować się nie tylko ceną sztabki, ale również jej próbą – mówi ekspert portalu skup.zlota.pl.

Zamiast próby często możemy również znaleźć informację na temat liczby karatów. W takim przypadku najczystsze złoto to sztabki 24-karatowe – odpowiadają one próbie 999.

Gdzie kupić sztabkę złota?

Przede wszystkim nie kupujmy złota z niesprawdzonych miejsc, gdzie cena jest znacząco niższa. Choć marża sprzedawców może być różna i warto poświęcić nieco czasu na poszukiwania, by wybrać najkorzystniejszą ofertę, to jednak wyraźnie odbiegająca od normy cena sztabki złota powinna wzbudzić naszą podejrzliwość – może bowiem wskazywać na próbę oszustwa.

Nie musimy natomiast wybierać tylko i wyłącznie sprzedawców stacjonarnych. Wręcz przeciwnie, sprzedaż i skup złota przez internet mają wiele zalet. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku osób mieszkających poza miastem. W internecie łatwo możemy porównać ceny i wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę, cały proces sprzedaży lub zakupu jest szybki i wygodny, a kurier dojeżdża prosto pod nasze drzwi. Jeśli tylko dokonujemy zakupu w zaufanym miejscu, nie musimy obawiać się kupna złota online.


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Jest system XTB - tam macie gwarantowany stop loss, są niezbędne narzędzia, generalnie da się z tego wyciągnąć całkiem sensowną kasę, ale podstawą jest doświadczenie, znaoomość rynku, narzędzi, zajmowanie się analityką. Wtedy coś z tego wyciągniecie, ale nie spodziewajcie się, że od razu będzie cudownie.

  ~kasanik   (21 czerwca o 10:41)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Jakiś czas temu zainwestowałem trochę oszczędności w złoto, mam dwie małe sztabki i dwie monety. Kupowałem na mennica24.pl. Mają certyfikat, obsługa na wysokim poziomie, więc może tam również poszukaj dla siebie oferty.

  ~Jan   (19 czerwca o 14:26)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie