Niższe ceny złota przyciągają inwestujących w opcje

04.11.2014 17:34  Złoto
Niższe ceny złota przyciągają inwestujących w opcje
  • Gwałtowny wzrost zmienności implikowanej na rynkach złota
  • Transakcje zawierane w piętnastodolarowym przedziale
  • Inwestujący w opcje szukają ochrony przed spadkami

Po dramatycznej wyprzedaży w drugim kwartale 2013 r. złoto uzyskało wsparcie; dziś, 17 miesięcy później, rynek złota ponownie się rozgrzewa. W ubiegły piątek ceny złota przełamały poziom wsparcia, tj. 1 180 USD za uncję, w efekcie umocnienia dolara po zaskakującej zapowiedzi ze strony Bank of Japan dotyczącej ożywienia gospodarki.

Ten niespodziewany ruch spowodował masową sprzedaż, tym samym uruchamiając serię zleceń stop znajdujących się poniżej poziomu 1 180 USD za uncję.

Konsekwencją tego wzrostu niepewności w krótkim okresie był gwałtowny skok zmienności implikowanej, która osiągnęła najwyższe poziomy od grudnia ubiegłego roku.

W piątek poznamy raport w sprawie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych i będzie to również główne wydarzenie w tym tygodniu dla rynku metali szlachetnych. Nastroje na rynku i impet są ponownie negatywne: inwestorzy spodziewają się przedłużenia trendu spadkowego w przypadku przełamania poziomu 1 158 USD za uncję.

W związku z powyższym obecne strategie inwestycyjne ukierunkowane są na sprzedaż złota przed osiągnięciem poziomu 1 180 USD za uncję, ze zleceniami stop powyżej poziomu 1 200 USD za uncję. Jedynie gwałtowny zwrot kursu dolara mógłby przyczynić się do zmiany tych nastrojów na bardziej neutralne.

Na razie złoto znajduje się w stosunkowo wąskim piętnastodolarowym przedziale, przy czym przedział ten może zostać rozszerzony poprzez przełamanie na poziomie 1 158 USD za uncję lub 1 180 USD za uncję.Ze względu na podwyższone ryzyko dalszych strat, ochrona przed spadkami szczególnie zyskała na znaczeniu. W ubiegłym tygodniu krzywa zmienności przechyliła się w stronę opcji sprzedaży, ponieważ ich koszt w stosunku do kosztu opcji kupna wzrósł zdecydowanie szybciej.Najpopularniejszym wykonaniem, zarówno pod względem wolumenu transakcji w ubiegłym tygodniu, jak i otwartych kontraktów, było wykonanie opcji kupna na poziomie 1 100 (ticker Saxo: OG:xcme) grudniowego kontraktu terminowego (z datą wygaśnięcia 11 listopada).

Drugim pod względem popularności było wykonanie opcji sprzedaży na poziomie 1 250 (również w odniesieniu do grudniowego kontraktu terminowego); było to najprawdopodobniej najbardziej popularne rozwiązanie dla inwestorów czekających na masową wyprzedaż po przełamaniu i osiągnięciu nowego czteroletniego minimum.
Ole Hansen, Saxo Bank

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie