Opóźnienie w podpisaniu porozumienia USA-Chiny byłoby szansą dla złota

07.11.2019 10:50  Złoto
Opóźnienie w podpisaniu porozumienia USA-Chiny byłoby szansą dla złota Inwestorom na rynku złota w ostatnim czasie dostarczanych jest wiele bodźców i informacji wpływających na ceny kruszcu. Jednak i tak panuje wśród nich konsternacja, ponieważ czynniki te nie wskazują jednoznacznie na dalszy kierunek poruszania się cen złota. Amerykańska Rezerwa Federalna zasugerowała brak dalszych zmian dotyczących wysokości stóp procentowych w USA, a to może obniżać aktywność inwestorów na rynku złota w końcówce bieżącego roku. Również czynniki związane z popytem na złoto i podażą kruszcu nie wspierają istotnie ani strony popytowej, ani podażowej.

Obecnie, już od wielu tygodni, cena złota tkwi w ruchu bocznym. Już przez dziewięć tygodni notowania tego kruszcu oscylują w niewielkiej odległości od poziomu 1500 USD za uncję, nie oddalając się od tej bariery ani istotnie w górę, ani nie spadając w dół bardziej niż do 1480 USD za uncję.

Polityka cały czas jest na rynku złota istotną kwestią. W ostatnich tygodniach uwaga inwestorów skupia się w szczególności na wzajemnych stosunkach Stanów Zjednoczonych i Chin. Niecały miesiąc temu przedstawiciele obu gospodarczych potęg rozmawiali na temat możliwości zakończenia sporu handlowego i wypracowania porozumienia. Rozpoczął się proces negocjowania szczegółów, który trwa do dzisiaj.

W ostatnich dniach na optymistycznym obrazie pojawiły się jednak rysy. Na rynek napłynęły informacje o tym, że wstępna, pierwsza faza porozumienia może nie zostać zawarta w pierwszej połowie listopada, jak sugerowano jeszcze niedawno, lecz zdecydowanie później. Przyczyną są naciski Chin na jak największe ustępstwa ze strony Amerykanów w kwestiach ceł.

Opóźnienie w podpisaniu porozumienia, a nawet wizja, że nie zostanie ono podpisane wcale, to szansa dla złota. Gdyby pojawił się istotny wzrost awersji inwestorów do ryzyka, wywołany czynnikami politycznymi, notowania kruszcu mogłyby wzrosnąć i spróbować dotrzeć do tegorocznych maksimów, usytuowanych w okolicach 1550-1560 USD za uncję. Złoto nadal jest bowiem jedną z najważniejszych bezpiecznych przystani na rynkach finansowych.

Źródło: ISBnews / Superfund TFI, Paweł Grubiak

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
startupy.tv| Piotr Miłak, CROWD REAL ESTATE   #BIZNESwDRODZE, odcinek 8, Piotr Babieno, Bloober Team SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie