Popyt na złoto wciąż silny

01.08.2019 11:16  Złoto
Popyt na złoto wciąż silny W pierwszej połowie bieżącego tygodnia większość inwestorów na rynkach surowców wyczekiwała decyzji Fed w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Decyzja ta była szczególnie ważna przez wzgląd na dwie kwestie. Po pierwsze, wpływa ona istotnie na wartość amerykańskiego dolara, co przekłada się na ceny surowców. Po drugie, ma ona przełożenie na gospodarkę amerykańską, a więc potencjalny popyt na surowce.

Podczas wczorajszej sesji dało się odczuć nerwowe wyczekiwanie inwestorów na decyzję Rezerwy Federalnej. Dotyczyło to zwłaszcza rynku złota, który jest z notowaniami USD silnie powiązany. Przez większość dnia notowania tego kruszcu poruszały się w dość wąskiej konsolidacji i dopiero decyzja Fed doprowadziła do wyraźnego tąpnięcia w dół. Ceny złota wczoraj spadły z poziomów przekraczających 1440 USD za uncję do okolic 1420 USD za uncję, a dzisiaj rano schodzą jeszcze niżej.
Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com

Rezerwa Federalna nie zaskoczyła w kwestii wielkości cięć stóp procentowych: główna stopa została obniżona o 25 punktów bazowych, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami. Jednak Fed zaskoczył w innej kwestii: wyraził bardziej jastrzębie podejście do dalszej polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Jerome Powell, szef tej instytucji, powiedział, że Fed ocenia obniżkę jako dostosowanie polityki w środku cyklu, a nie jako początek serii dalszych obniżek stóp procentowych. Oznacza to, że inwestorzy mogą nie doczekać się kolejnego cięcia stóp w bieżącym roku, podczas gdy dotychczas zakładano trzy takie cięcia.

Zobacz także: Odsetki niższe, a dolar mocniejszyDla amerykańskiego dolara powyższe informacje były korzystne. Indeks tej waluty wzrósł, przyczyniając się do presji spadkowej na rynku złota. Jednak na razie pesymiści na rynku żółtego kruszcu nie mają powodów do zadowolenia: cena złota spadła stosunkowo nieznacznie w porównaniu do wzrostu wartości dolara. To oznacza, że strona popytowa na rynku złota pozostaje silna, nawet w obliczu mało sprzyjających jej wiadomości.


Paweł Grubiak, Superfund TFI


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
SARE SA, Dariusz Piekarski - Prezes Zarządu, #320 ZE SPÓŁEK   Piłka nożna to nie jest sport, to religia
 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie