Tydzień na rynku złota - Hossa ProCapital

30.11.2014 12:45  Złoto
Powrót do spadków na złocie. Trwający od drugiego tygodnia listopada ruch wzrostowy szlachetnego surowca został przerwany w piątek, spadając w ciągu jednego dnia o 2,05%.

Każdego kolejnego dnia minionego tygodnia pojawiały się kolejne informacje zwiastujące załamanie się dwutygodniowej hossy. Kruszec, oczekując na wynik referendum w Szwajcarii, zamknął swoją sesję w piątek na poziomie 1166,97USD/ozt.

Tydzień rozpoczął się od wypowiedzi członka zarządu EBC, Yves Merscha, który przyznał, że w walce z niską inflacją (0,4%), EBC może zacząć kupować różne aktywa, w tym między innymi złoto. Mimo tej wiadomości kurs kruszcu oscylujący wokół psychologicznej bariery 1200 USD/ozt nie potrafił jej zdecydowanie przebić, spotykając się we wtorek (25.11) z silnym oporem i korektą do poziomu 1192 USD/ozt.

Środa była punktem zwrotnym dla notowań złota. Wynik zbliżającego się „złotego” referendum w Szwajcarii, niezwykle istotnego z punktu widzenia inwestorów i mogącego mieć długofalowy wpływ na notowania, zdaje się być przesądzony: ogłoszony właśnie w środę sondaż wskazuje niemal 10% przewagę przeciwników podwyższenia poziomu rezerw złota SBN z 7-8% do 20%. Przy 47% głosów przeciw i 36% za, 15% niezdecydowanych niekoniecznie musi mieć decydujący wpływ na wynik referendum, ponieważ by zmiana weszła w życie, oprócz bezwzględnej większości głosów za, za poprawką musiałoby być przynamniej 13 z 26 kantonów Szwajcarii, co według komentatorów jest mało możliwe. Oprócz złych dla notowań danych z kraju bankierów i zegarmistrzów przyszły dużo gorsze od prognozowanych dane makro z targanego atakiem zimy USA.

Koniec tygodnia został zdominowany przez dość zaskakującą decyzję OPEC nt. bronienia ceny ropy. Brak reakcji organizacji za spadki ceny surowca mocno pociągnęło jego notowania w dół, powodując spadki na giełdach, ciągnąc za sobą złoty kruszec.

Innym, ciekawym wydarzeniem była decyzja Banku Rezerw Indii o zniesieniu systemu „80:20”, ułatwiając import złota do Indii w celu obniżenia jego ceny dla odbiorców. Decyzja ta spowodowała spadek popytu na kruszec wśród jubilerów.

W najbliższym czasie, zwłaszcza przy braku sukcesu „złotej inicjatywy” w Szwajcarii, przy dalszych spadkach cen ropy i wciąż umacniającym się dolarze można się spodziewać najpierw spadku i badaniu przez rynek poziomu wsparcia na poziomie 1150USD/ozt (krótkoterminowego minimum z 15.11) a w dalszej części tygodnia poziomu wsparcia na poziomie 4-letniego minimum (1139USD/ozt) z 7 listopada. Pokonanie tego wsparcia jest możliwe, z technicznego punktu widzenia rynek może powrócić na dłuższy okres do fazy spadków, wskazuje na to wskaźnik MACD(12,26,9). W takim scenariuszu oznacza to odłożenie marzeń o odwróceniu długoterminowego trendu spadkowego na dłuższy czas.

Tomasz Wcisłopełny tekst Niedzielnej Analizy Rynku Hossy ProCapital w załączniku


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie