Złoto - najszlachetniejszy z metali

24.05.2018 12:47  Złoto
Złoto było metalem pożądanym przez człowieka już w starożytności. Dzisiaj ten pierwiastek wykorzystywany jest w przemyśle jubilerskim, ale także elektronicznym i kosmicznym. Oto garść zaskakujących ciekawostek na temat tego szlachetnego kruszcu.

Właściwości złota


Złoto jest połyskliwym metalem o charakterystycznym jasnożółtym kolorze. Obok gazów szlachetnych jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem, nie utlenia się pod wpływem wody czy powietrza. Złoto odporne jest więc na korozję, metal ten nie ciemnieje i nie pokrywa się nalotem – nawet jeżeli wystawiony jest na długotrwałe działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Złoto odporne jest również na działanie wszystkich kwasów, z wyjątkiem azotowego. Metal ten wyróżnia niezwykła kowalność i rozciągliwość – z jednej uncji czystego złota (31 gramów) można wykonać cienką blaszkę o powierzchni około 30 metrów kwadratowych lub nić o długości 90 kilometrów. Dzięki swojej plastyczności złoto jest podstawowym surowcem stosowanym w przemyśle jubilerskim. Metal ten jest również bardzo dobrym przewodnikiem elektryczności – wykorzystuje się go do produkcji sprzętu medycznego, płyt głównych komputerów, pamięci RAM i okablowania wysokiej jakości sprzętu audio. Dzięki swoim właściwościom surowiec ten znalazł zastosowanie także w przemyśle kosmicznym. Złoto jest także doskonałym izolatorem ciepła, a ponadto wykazuje też zdolność odbijania premiowania podczerwonego emitowanego przez Słońce. Warstwą złota pokrywane są więc skafandry kosmonautów oraz powłoki satelitów i statków kosmicznych.

Na wagę złota


W 2016 roku na świecie wydobyto łącznie 3104 ton złota. Najwięcej tego kruszcu pozyskały Chiny – aż 455 ton. W pierwszej piątce największych wydobywców znalazła się także Australia (270 ton), Rosja (250 ton), Stany Zjednoczone (209 ton) i Kanada (170 ton). Co ciekawe, w Polsce, w 2015 roku, przy okazji pozyskiwania innych surowców, takich jak miedź czy srebro, wydobyto 2,7 tony tego szlachetnego metalu Przetopione złoto przechowywane jest w sztabkach – bryłach o kształcie zbliżonym do prostopadłościanu. W transakcjach międzybankowych i giełdowych wykorzystane są sztabki o wadze 400 uncji trojańskich. Jedna uncja waży 31,1 grama, czyli waga standardowej sztabki złota wynosi 12,44 kilogramów. Uncja trojańska nie ma nic wspólnego ze znanym z mitologii miastem – Troją. Nazwa pochodzi od francuskiego miasta Troyes, w którym opracowany został system miar Troy, który stosowany jest w międzynarodowym obrocie złotem. W krajach, w których obowiązuje metryczny system miar, w obrocie występują również sztaby o masie podanej w gramach, np. 1 g, 5 g, 50 g, 250 g. Takie sztaby zakupić można w sklepie internetowym Mennicy Polskiej: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/zloto/sztabki-mennicy-polskiej/. Największa sztaba złota na świecie (19,5 cm szerokości, 40,5 cm długości i 16 cm wysokości) wytopiona została w 2005 roku w Japonii. Jej masa wynosi 250 kilogramów, a sama sztaba warta jest około 10 milionów dolarów. Sztaba wpisana została do Księgi Rekordów Guinnesa i trafiła do zbiorów Muzeum Złota w Toi. Zwiedzający mogą zobaczyć ją na własne oczy, a co więcej – dotknąć!


Artykuł sponsorowany


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie