Złoto bez wyraźnego kierunku

04.10.2018 11:14  Złoto
Złoto bez wyraźnego kierunku Poprzedni tydzień dostarczył inwestorom na rynku złota dużo emocji. Notowania tego metalu spadły poniżej poziomu 1200 USD za uncję po wyraźnym umocnieniu amerykańskiego dolara, które z  kolei wiązało się z ubiegłotygodniową podwyżką stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Jednak mimo utrzymującej się siły USD, cena złota nie wędrowała już dalej w dół, lecz po dotarciu do okolic 1185 USD za uncję zawróciła w górę. Już na początku bieżącego tygodnia notowania złota przekroczyły z powrotem poziom 1200 USD za uncję.

Presja silnego dolara utrzymuje się na rynku złota, a w czwartek znów cena kruszcu porusza się przy wspomnianej psychologicznej barierze. Wszystko przez to, że złoto nie ma również pretekstu do wyraźnych zwyżek. Obecnie nastroje na tym rynku są zróżnicowane i w miarę zrównoważone. Z jednej strony, okolice 1200 USD za uncję wspomogły popyt na złoto, ponieważ wielu inwestorów i konsumentów uznało tę cenę za atrakcyjną. Widać to było zwłaszcza po wynikach sprzedaży najpopularniejszych monet bulionowych.Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com

Z drugiej strony, potencjał wzrostowy jest hamowany przez jastrzębie nastawienie Rezerwy Federalnej w kwestii polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Wrześniowa podwyżka stóp procentowych w USA najprawdopodobniej nie kończy cyklu podwyżek: jeszcze w tym roku ma mieć miejsce czwarta podwyżka, a w przyszłym roku stopy mogą być podniesione trzy razy. Taki scenariusz potwierdzają optymistyczne wypowiedzi członków Fed: kilkoro z nich miało publiczne wystąpienia, w których przedstawili oni spójny obraz stabilnego rozwoju amerykańskiej gospodarki. To pokazało inwestorom, że nie zanosi się na zmianę nastawienia Fed, nawet mimo obaw dotyczących wpływu wojny handlowej Stanów Zjednoczonych i Chin na globalną gospodarkę.

Dla inwestorów na rynku złota oznacza to, że cenom kruszcu nadal brakuje wyraźnego kierunku. Jest duża szansa, że konsolidacja w okolicach 1200 USD za uncję będzie trwała jeszcze przez jakiś czas, a do wyrwania się z niej cen złota potrzebny będzie silniejszy impuls.


Paweł Grubiak, Superfund TFI


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie