Złoto pod presją

08.02.2018 10:28  Złoto
Złoto pod presją Sytuacja na rynkach akcji uspokoiła się po poniedziałkowym tąpnięciu na nowojorskiej Wall Street, tymczasem notowania cennego kruszcu tracą już trzeci dzień z rzędu. Za uncję żółtego metalu w dostawach na kwiecień trzeba zapłacić na giełdzie COMEX obecnie około 1 310 dolarów. To najniższa cena od niemal miesiąca.
Notowania cen złota, 1Y, źródło: Teletrader.com

W czasie silnych turbulencji, do których doszło na rynkach akcji na początku tygodnia, złoto zachowywało się stosunkowo stabilnie. Jeszcze w styczniu mieliśmy do czynienia z dosyć niecodzienną sytuacją, gdyż niemal nie występowała odwrotna korelacja między notowaniami indeksów giełdowych, a ceną kruszcu. Z reguły bowiem, podczas gdy takie indeksy jak S&P500 czy Dow Jones zyskują – notowania złota tracą. Najczęściej tak samo działało to w odwrotnym kierunku. Tymczasem styczeń, który bez wątpienia był byczym miesiącem na amerykańskim rynku akcji, przyniósł również wzrosty cen żółtego metalu.

Teraz jednak wydaje się, że wszystko wraca do normy i znów można dostrzec odwrotną korelację pomiędzy indeksami i złotem, gdyż stabilizacja indeksów przy Wall Street nie pociągnęła za sobą stabilizacji cen kruszcu. Po lekkich wzrostach w poniedziałek, cena kontraktów na metal szlachetny spadała w trakcie dwóch kolejnych dni. Czwartkowy poranek to dalsza kontynuacja spadków, choć zakończenie sesji przy Wall Street pod kreską może pobudzić stronę popytową i wspierać ceny złota.

Z drugiej strony na spadki cen kruszcu wpływa umacniający się dolar. Kurs EUR/USD zanotował w środę najsilniejszy dzienny spadek od października. Umacniająca się amerykańska waluta sprawia, że metale szlachetne i surowce w niej kwotowane stają się droższe dla inwestorów spoza Stanów Zjednoczonych, co znacząco wpływa na popyt.


Paweł Grubiak, Superfund TFI


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie