Bilans ryzyka dla prognozy PKB w całym 2022 jest lekko asymetryczny w górę, oceniają ekonomiści PKO Banku Polskiego. Ekonomiści szacują obecnie, że dynamika wzrostu PKB w 2022 r. wyniesie 4,1% r/r.
„Jak już wskazywaliśmy w komentarzu do danych rocznych, poziom PKB w IV kw. 2021 wspiął się tak wysoko, że w wyniku efektu 'przenoszenia’ wzrost PKB w całym 2022 byłby zbliżony do 3% nawet, gdyby założyć stagnację (wzrost 0,0% kw/kw sa) w każdym z czterech kwartałów 2022. Efekt 'przenoszenia’ sprawia także, że wzrost PKB w I kw. 2021, przy założeniu kwartalnego wzrostu 0,0% kw/kw, wyniósłby 5,9% r/r, a więc w okolicach naszej bieżącej prognozy w scenariuszu bazowym. To przemawia za tym, że bilans ryzyka dla naszej prognozy PKB w całym 2022 jest lekko asymetryczny w górę. Jeżeli nasze oczekiwania co do styczniowych odczytów wzrostu w branżach trendotwórczych (przemysł, budownictwo, handel, tworzące ponad 50% wartości dodanej gospodarki) okazałyby się zbyt konserwatywne, to budowałby się potencjał do rewizji prognozy PKB w górę” – czytamy w komentarzu banku do publikacji GUS nt. PKB w IV kw. 2021 r.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś w szybkim szacunku danych, że Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 7,3% r/r w IV kw. 2021 r. wobec 5,3% wzrostu r/r w poprzednim kwartale.
Konsensus rynkowy przewidywał 7,1% wzrostu PKB w IV kw. ub. r.
W IV kwartale 2021 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) wzrósł realnie o 1,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 7,7%, podał GUS.
Analitycy PKO BP podkreślają, że „presja na realny wzrost PKB ze strony inflacji stanowi jeden z istotnych argumentów zmniejszających asymetrię bilansu ryzyka dla prognozy”.
„Utrzymująca się dodatkowo trudna do skwantyfikowania niepewność co do wydarzeń o charakterze zero-jedynkowym (np. wybuch wojny na Ukrainie) powstrzymuje nas na razie przed rewizją w górę prognozy wzrostu PKB w 2022” – czytamy dalej.
„RPP jest obecnie skoncentrowana na bieżących danych inflacyjnych, a wciąż solidna aktywność gospodarcza nie powinna przeszkadzać w dalszym, stopniowym zacieśnianiu polityki pieniężnej” – podsumowano.
W grudniu ub.r. ekonomiści PKO Banku Polskiego obniżyli prognozę wzrostu PKB o 1 pkt proc. do 4,1% w 2022 r. w uwagi pogorszenie perspektyw dla globalnego otoczenia (w tym na skutek zagrożeń pandemicznych i polityki 'zero Covid’ w Azji) oraz szoku energetycznego, z którym mierzy się cała Europa.
Źródło: ISBnews