Istnieje przestrzeń do podwyżki stopy referencyjnej o 50 pb na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w marcu br., następnie należy zmniejszyć skalę podwyżek do 25 pb, ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Rafał Sura w rozmowie z ISBnews.
Według niego, taki cykl podwyżek dałby „komfort obserwowania sytuacji, jak działania RPP i rządu RP przekładają się na sferę realną” i zamortyzowałby negatywne skutki podwyżek stóp dla kredytobiorców, zaś docelowy poziom stóp procentowych obecnie jest trudny do przewidzenia.
„Uwzględniając bieżące dane, widzę przestrzeń do podwyżki na marcowym posiedzeniu Rady o kolejne 50 pb stopy referencyjnej, przy czym będę zachęcał moich kolegów, aby na kolejnych posiedzeniach rozważyć spłaszczenie i tym samym wydłużenie procesu podwyższania stóp, poprzez podnoszenie ich o 25 pb, aż do osiągnięcia docelowego poziomu, którego dziś nie jesteśmy w stanie precyzyjne przewidzieć. Zabieg ten w żaden sposób nie zmniejszyłby siły naszego oddziaływania, a jedynie zyskalibyśmy komfort obserwowania sytuacji, jak działania RPP i rządu RP przekładają się na sferę realną. Dodatkowo rozłożyłby w czasie negatywne skutki podwyżek stóp dla kredytobiorców” – powiedział ISBnews Sura.
Podkreślił, że istotnym elementem branym pod uwagę przez Radę w bieżącym cyklu zacieśniania monetarnego jest „kwestia zapobiegania wzrostowi bezrobocia i niedopuszczenia do osłabienia wzrostu gospodarczego”.
„Rada uwzględni również napływające dane dotyczące gospodarki oraz niepewność dotyczącą dalszego przebiegu pandemii. W tej chwili nie jest celowe wskazanie, kiedy cykl podwyżek może się zakończyć i jaki jest pożądany poziom stopy referencyjnej – otóż nie wiemy, jakie dane gospodarcze będą spływać, bo przecież to one determinują nasze decyzje” – wyjaśnił Sura.
Dodał, że ostatnia podwyżka stopy rezerwy obowiązkowej „ułatwi stabilizację stawek rynkowych bliżej stawki referencyjnej” i nie spodziewa się dalszej zmiany – obecnie wróciła ona do poziomu sprzed pandemii.
„Dokonana przez nas zmiana stopy rezerwy obowiązkowej nie stanowi ekwiwalentu podwyżki stóp procentowych, choć ułatwi stabilizację stawek rynkowych bliżej stawki referencyjnej, co powinno sprzyjać mocniejszej walucie i tym samym poprawiać mechanizm transmisji monetarnej. Na tej ostatniej zmianie powinniśmy poprzestać” – ocenił członek Rady.
RPP podwyższyła w lutym stopy procentowe o 50 pb – do 2,75% w przypadku stopy referencyjnej. Była to piąta podwyżka z rzędu – RPP podnosiła stopy w każdym miesiącu od października ub.r.
Także w lutym br. RPP podjęła decyzję o podwyższeniu stopy rezerwy obowiązkowej do 3,5% z 2%.
Źródło: ISBnews