Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zaleca zachowanie elastyczności w prowadzonej polityce pieniężnej i wskazuje, że konieczne mogą być dalsze podwyżki stóp procentowych celem obniżenia inflacji do celu oraz aby zapobiec przegrzaniu gospodarki, podał Fundusz.
„Dyrektorzy poparli trwające zacieśnianie polityki pieniężnej, zauważając, że konieczne mogą być dalsze podwyżki stóp, aby przywrócić inflację do celu i zapobiec przegrzaniu gospodarki. Zachęcali bank centralny do zachowania elastyczności, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki gospodarcze i jasno komunikując swoje decyzje polityczne. Dyrektorzy z zadowoleniem przyjęli zakończenie programu zakupu aktywów, co jest zgodne ze zmianą polityki pieniężnej” – czytamy w materiale MFW dotyczącym konsultacji prowadzonych na mocy artykułu IV z Rzeczpospolitą Polską.
MFW oczekuje, że inflacja CPI w 2022 r. pozostanie podwyższona, głównie ze względu na wzrost cen energii, a do końca 2023 r. spadnie do docelowego przedziału tolerancji przy założeniu dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej w odpowiedzi na pojawiające się ograniczenia mocy produkcyjnych i rosnące płace.
Instytucja prognozuje średnioroczną inflację CPI na poziomie 5,1% w 2022 r., 7,4% w 2023 r., 5,1% w 2024 r., 3,1% w 2025 r. i 2,9% w 2026. Na koniec br. roku MFW szacuje CPI na poziomie 8,6%, w kolejnych latach do 2026 r. – odpowiednio: 6,3%, 3,3%, 3% i 2,7%.
MFW również zaznaczył, że wskaźniki kredytów zagrożonych utrzymują się zasadniczo na stabilnym poziomie, a wyniki działalności kredytowej nie pogorszyły się nawet po zakończeniu programów wakacji płatniczych związanych z pandemią.
Ryzyko prawne związane z kredytami hipotecznymi denominowanymi w walutach obcych pozostaje źródłem niepewności i potencjalnych strat dla banków.
Źródło: ISBnews