Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) – informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce – spadł o 1,3 pkt m/m w lutym br. do 163,7 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Dane nie biorą pod uwagę wojny na Ukrainie, a jej wpływ na aktywność polskiej gospodarki ujawni się w nadchodzących miesiącach.
„W lutym nie odnotowano poprawy w tempie napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw sektora przetwórstwa przemysłowego. Niewielki wzrost dotyczył jedynie zamówień realizowanych na eksport przez firmy duże, zatrudniające powyżej 500 pracowników. W firmach małych i średniej wielkości zamówienia kurczą się lub pozostają na poziomie ostatnich miesięcy” – czytamy w raporcie.
Wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, a w szczególności wyższe ceny surowców i półfabrykatów do produkcji, wzrost ryzyka biznesowego, wyższe koszty zatrudnienia oraz wzrost opodatkowania działalności gospodarczej przyczyniają się do pogorszenia sytuacji finansowej firm.
„W ciągu ostatniego roku odsetek firm uznających niestabilne przepisy jako najistotniejszą barierę ograniczającą ich działalność wzrósł o blisko 12 punktów procentowych (z 43% przed rokiem do 55% obecnie). Przybywa firm wskazujących na barierę związaną ze wzrostem opodatkowania (52% ankietowanych). Jeśli wziąć pod uwagę wzrost cen energii, gazu oraz pozostałych surowców, nie dziwi chęć zrekompensowania choć części rosnących kosztów, poprzez podnoszenie cen. W efekcie średnioroczny wzrost cen producentów (PPI) w styczniu br. wyniósł blisko 15%” – podało Biuro.
Źródło: ISBnews