KGHM Polska Miedź gromadzi obecnie dane, których analiza może pozwolić grupie wypracować rozwiązanie na rzecz poprawy efektywności, bezpieczeństwa czy ochrony środowiska, wynika z wypowiedzi uczestników Konferencji Technologicznej „Dolina Miedziowa”.
„To są kwestie, dzięki którym nawet przemysł ciężki, nawet ten bardzo tradycyjny przemysł górniczo-hutniczy może funkcjonować bezpieczniej, taniej, sprawniej, efektywniej i być bardziej przyjaznym środowisku i ludziom. Nasze oczekiwania w stosunku do nowych technologii są wysokie, nie boimy się ich, chcemy je dobrze zrozumieć. Chcemy, żeby nasi pracownicy i nasze spółki uczestniczyły w tym procesie” – powiedział wiceprezes KGHM ds. finansowych Andrzej Kensbok podczas konferencji.
Prezes KGHM Centrum Analityki Daniel Lichota wyraził nadzieję, że korzystanie z danych i nowoczesnych technologii ich obróbki pozwoli grupie KGHM na dalsze doskonalenie.
„Zbieramy kilka petabajtów danych rocznie w samej hucie. Wiemy, że mamy dużo danych, musimy się w nie wgłębić i poszukać ich optymalizacji. Wiemy, że przyszłe rozwiązania są zaszyte w dzisiejszych danych” – wskazał Lichota.
Profesor z Uniwersytetu Stanforda Michał Kosiński podkreślił, że współcześnie na świecie gromadzona jest ogromna ilość danych. Dużym zasobem dysponuje także KGHM.
„Na przykład huta miedzi ma 50 tys. czujników, w tym kamery czy alkomaty na wejściu – one wszystkie zbierają dane o pracownikach i o funkcjonowaniu maszyn. Dane zbieramy także osobiście, np. poprzez telefon komórkowy” – powiedział.
Jego zdaniem wiele firm oferuje dziś nie tyle tradycyjne produkty, co rozwiązania oparte na danych.
„Może się okazać, że – tak jak dzisiaj produktem pobocznym KGHM jest srebro – w przyszłości to dane będą jeszcze większym źródłem przychodów” – wskazał Kosiński.
Konferencja Technologiczna „Dolina Miedziowa” została zorganizowana przez KGHM Polska Miedź i spółkę zależną KGHM Centrum Analityki. Wydarzeniu towarzyszy hackathon CuValley Hack 2022, który ma na celu wypracowanie pomysłów rozwiązań, które grupa może zastosować w swojej działalności.
KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2020 r. miała 23,63 mld zł skonsolidowanych przychodów.
Źródło: ISBnews