Wskaźniki rynku mieszkaniowego wskazują na postępujące schłodzenie koniunktury, oceniają ekonomiści PKO Banku Polskiego. Według nich, słabszy wzrost aktywności w inżynierii lądowej w lutym mógł być wynikiem odpływu pracowników pochodzących z Ukrainy.
„Wskaźniki rynku mieszkaniowego wskazują na postępujące schłodzenie koniunktury. W lutym liczba udzielonych pozwoleń na budowę kontynuowała trend spadkowy. Liczba rozpoczętych budów wróciła do średnioterminowego trendu po zeszłorocznym wyskoku” – napisali analitycy na swoim profilu na Twitterze.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym spadła w lutym br. o 6,2% r/r do 25 522. W okresie styczeń-luty 2022 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 47,7 tys. mieszkań, tj. o 5,8% mniej r/r.
„Produkcja budowlana wzrosła o 21,2% r/r, do czego przyczynił się m. in. wzrost produkcji w segmencie budowy budynków o 38,7% r/r. Dużo słabiej wzrosła aktywność w inżynierii lądowej – możliwe, że to efekt odpływu pochodzących z Ukrainy pracowników. Wartość produkcji w sektorze budowlanym w lutym nieznacznie spadła względem stycznia. W lutym we wszystkich segmentach obserwowaliśmy spadki m/m (najmniejszy w segmencie robót specjalistycznych). W obu przypadkach mowa o danych po odsezonowaniu” – czytamy dalej w komentarzu.
GUS podał, że sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu do lutego 2021 roku, zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa, przy czym w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków – o 38,7%, w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne – o 22,2%, zaś w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 2,9%.
Źródło: ISBnews