Spółki giełdowe, firmy prywatne, organizacje i fundacje przekazują środki finansowe oraz pomoc materialną, jak również wsparcie moralne na rzecz obywateli Ukrainy – w ich Ojczyźnie i w Polsce. Poniżej przedstawiamy najnowsze działania.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Ministerstwo Infrastruktury i podległe spółki realizują wiele działań pomocowych, a także wprowadzają szereg ułatwień transportowych. Uchodźcy przyjeżdżający do Polski korzystają m.in. z transportu kolejowego. Dzięki specjalnym pociągom mogą także przemieszczać się do innych krajów w Europie.
Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy.
Dodatkowe pociągi i wzmocnione składy
Od 24 lutego do 28 marca br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 1812 pociągów, w tym 1417 pociągów stałego kursowania i 395 pociągów dodatkowych.
Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. do 28 marca br. ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono ponad 384 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 228 tys. pociągami stałego kursowania i ponad 155 tys. pociągami specjalnymi.
Polski narodowy przewoźnik – PKP Intercity koordynuje działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych.
Dodatkowe i wzmocnione składy jadące do Niemiec i Czech
Obserwujemy stale rosnące zainteresowanie korzystaniem z pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Niemiec, a także Czech i Austrii.
Dlatego polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.
Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec.
Do 28 marca br. łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma i Krakowa) wyjechało 712 pociągów z uchodźcami, w tym 556 pociągów stałego kursowania i 156 pociągów specjalnych, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie 261 444 tys. osób.
Bezpłatne przejazdy dla obywateli ukraińskich
Obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej od 26 lutego br. mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie lub u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki.
Dotychczas ponad 998 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity.
Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.
Stalexport Autostrada Małopolska (SAM S.A) uzyskała zgodę Ministra Infrastruktury na zwolnienie od dnia 1 kwietnia 2022 r. z poboru opłat za przejazd Odcinkiem:
1) Pojazdów z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi;
2) Pojazdów lub grup pojazdów zgłoszonych przez polskie organizacje pozarządowe, jako niosących pomoc dla obywateli Ukrainy (na podstawie wniosków przesłanych do SAM);
oraz
3) Pojazdów lub grup pojazdów zgłoszonych przez zagraniczne organizacje i osoby, jako niosących pomoc dla obywateli Ukrainy (na podstawie wniosków przekazanych przez Ministra Infrastruktury albo na podstawie wniosków przesłanych do SAM S.A.)
w odniesieniu do wszystkich kategorii pojazdów.
Ww. zwolnienie z opłat będzie obowiązywało do 30 kwietnia 2022 roku.
Polska Izba Ubezpieczeń zakupiła i przewiozła do Ukrainy materiały medyczne dla tamtejszych szpitali. Zakup kolejnych materiałów medycznych zostanie sfinansowany ze zbiórki organizowanej przez PIU. Izba przetransportuje środki medyczne bezpośrednio do szpitali w Ukrainie.
23 marca br. do szpitala w Tarnopolu dotarły materiały medyczne, sfinansowane i dostarczone własnym transportem przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Transport zawierał m.in.: aparaty do przetoczeń, strzykawki, igły i wenflony, zestawy do tracheotomii, materiały opatrunkowe
nici i narzędzia chirurgiczne oraz stazy automatyczne.
PIU jest w stałym kontakcie ze szpitalami ukraińskimi, które przekazują Izbie informacje o swoich bieżących potrzebach.
„Zwracamy się do wszystkich działających w Polsce zakładów ubezpieczeń, ich pracowników oraz wszystkich pośredników ubezpieczeniowych o wpłaty na specjalne konto, utworzone przez PIU. Dzięki tym środkom będziemy w stanie pomóc bezpośrednio osobom poszkodowanym w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kolejne transporty materiałów medycznych dotrą do szpitali, z którymi nawiązaliśmy już kontakt” – powiedział prezes PIU Jan Grzegorz Prądzyński.
Przedsiębiorstwa mogą wpłacać środki na organizowaną przez PIU zbiórkę na rachunek:
PKO BP: 06 1020 1026 0000 1102 0511 4808; IBAN: PL06 1020 1026 0000 1102 0511 4808
Osoby fizyczne mogą wesprzeć zbiórkę PIU poprzez serwis zrzutka.pl pod linkiem: www.zrzutka.pl/z/piudlaukrainy
Zbiórka pieniężna będzie prowadzona od 28 marca 2022 r. do 30 czerwca 2022 r. Regulamin zbiórki jest dostępny na stronie internetowej PIU https://piu.org.pl/piudlaukrainy.
BLIK podał na Twitterze: „W ciągu zaledwie dwóch tygodni od startu akcji #WspieramUkrainę zebraliśmy ponad 500 000 zł na pomoc naszym sąsiadom! Najwyższa wpłata to ponad 10 000 tys. zł! To nie koniec zbiórki, pieniądze można dalej przelewać #BLIKIEM na stronie: https://www.blik.com/wspieramukraine/
Wyjątkowa ciężarówka SHAMIR Polska rusza w trasę, by zbadać wzrok uchodźcom z Ukrainy. Na przełomie marca i kwietnia, przez 6 dni, uchodźcy z Ukrainy będą mieli możliwość za darmo przebadać wzrok. Od 29 marca do 5 kwietnia w miejscach, gdzie przebywa ich najwięcej w Warszawie, stanie specjalny mobilny punkt badania wzroku Shamir Polska wraz z laboratorium, w którym będą wykonywane na miejscu soczewki okularowe. Firma zamierza przebadać 12 000 osób.
Specjalna ciężarówka Shamir Polska jest wyposażona w profesjonalne urządzenia niezbędne do wykonania badania wzroku zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, a są to między innymi: foroptery, automatyczne refraktometry, cyfrowe tablice do badania wzroku, retinoskopy, pupilometry. Specjaliści ochrony wzroku w mobilnym punkcie będą przeprowadzali badania. Na miejscu będzie również stacjonować mobilne laboratorium, które wyposażone będzie w urządzenia gotowe wyprodukować na miejscu soczewki okularowe, dedykowane do indywidualnych potrzeb wzrokowych.
Mobilny punkt badania wzroku Shamir Polska wraz z laboratorium stanie w następujących terminach i lokalizacjach:
*29-31 marca 2022 r. – Ptak Warsaw Expo Sp. z o.o., Nadarzyn, al. Katowicka 62 – (Centrum Pomocy Humanitarnej),
* 1 kwietnia 2022 r. – Centralny Ośrodek Sportu Hala „Torwar”, ul. Łazienkowska 6a, Warszawa – (Centrum Pomocy Humanitarnej).
* 2-3 kwietnia 2022 r. – Centrum Targowo Kongresowym Global EXPO, Warszawa, ul. Modlińska 6D – (Centrum Pomocy Humanitarnej),
*4-5 kwietnia 2022 r. – Centrum Konferencyjno- Szkoleniowe Ossa w Rawie Mazowieckiej, Ossa 1 (wsparcie zostanie udzielone osieroconym dzieciom i młodzieży).
Badania będą przeprowadzane od 9:00 do 19:00, a jeżeli będzie duże zainteresowanie akcją, godzina otwarcia punktu zostanie przedłużona do 21:00. Akcja wsparcia osób z Ukrainy jest realizowana w ramach projektu CSR Długie Oczy.
ING Bank Śląski przygotował dla uchodźców z Ukrainy konto wraz z kartą debetową oraz bankowością internetową. Bank nie będzie pobierał opłat za świadczenie tych usług. Konto dla uchodźców będzie dostępne dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. Bank zaoferuje je wraz kartą debetową oraz dostępem do bankowości internetowej. Umowa będzie zawierana na 12 miesięcy.
Konto ma charakter pomocowy w związku z tym będzie miało pewne ograniczenia – będzie prowadzone tylko w złotych polskich z limitem wpłat w miesiącu. Limit obejmuje równowartość 2 tys. euro oraz limit salda – maksymalnie 1 tys. euro. Kartę, która będzie wysłana na adres korespondencyjny, będzie można zamówić podczas otwarcia rachunku.
Konto oraz karta płatnicza będą bezpłatne. Bank nie będzie również pobierał prowizji za wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą oraz innych opłat takich jak np. sprawdzenie salda w bankomacie. Kartę będzie można zdigitalizować i używać jej w telefonie za pomocą rozwiązań Visa HCE, Apple Pay, Google Pay, czy Garmin Pay. Kartą nie będzie można płacić w internecie oraz realizować płatności za niestandardowe wydatki, takie jak: instrumenty finansowe, hazard, czy kryptowaluty.
Jednocześnie dla klientów z większą ilością gotówki bank zaoferował bezpłatne Konto lokacyjne dla Uchodźców z Ukrainy w celu bezpiecznego zdeponowania gotówki w banku. Rachunek o charakterze lokatowym będzie bezpłatny, prowadzony w złotych polskich. Umowa będzie zawierana na 12 miesięcy. Maksymalna kwota środków przechowywanych na tym koncie stanowi równowartość 200 tys. euro. Nowy produkt umożliwi tylko jedną wpłatę i jedną wypłatę gotówkową, która będzie połączona z zamknięciem konta. Konto lokacyjne dla Uchodźców będzie bez możliwości realizacji przelewów. Oprocentowanie Konta lokacyjnego ma stawkę zmienną, obliczaną w skali roku, która aktualnie wynosi 0,5%. Środki na konto lokacyjne będzie można wpłacić tylko w wybranych placówkach bankowych z Punktem Obsługi Kasowej.
Dziś o 7:00 wystartowało Radio ZET Ukraina. Stacja nadaje w języku ukraińskim na częstotliwości 100,6 FM (Warszawa). Stacja jest skierowana do Ukraińców, którzy mieszkają lub czasowo przebywają w Warszawie.
„Liczba Ukraińców w Warszawie jest obecnie szacowana nawet na 300 tys. osób. Są to zarówno uchodźcy, jak i osoby, które mieszkają tu od lat. Chcemy przekazywać im informacje pomocne w praktycznych sprawach, takich jak kontakt z urzędami, dostęp do szkół i przedszkoli, poszukiwanie pracy, korzystanie z transportu, opieki medycznej. W ten sposób będziemy odpowiadać na potrzeby informacyjne całej społeczności ukraińskiej przebywającej w stolicy” – powiedział redaktor naczelny Radia ZET Mariusz Smolarek.
Redakcja Radia ZET Ukraina będzie współpracować z warszawskim ratuszem, samorządami poszczególnych dzielnic, lokalnymi instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi, aby zapewnić swoim odbiorcom jak najszybsze dotarcie do informacji dotyczących pomocy i wszelkich spraw organizacyjnych.
Informacje i audycje w Radiu ZET Ukraina tworzy zespół składający się z dziennikarzy oraz studentów pochodzących z Ukrainy. Nabór do redakcji ukraińskiej jest otwarty.
Klienci Biedronki potrzebowali 24 dni, by wpłacić 5 milionów złotych na akcję Wsparcie dla Ukrainy. Ta kwota w najbliższych dniach wspomoże 5 organizacji pozarządowych, będących partnerami akcji Biedronki. Jednocześnie dołączają do niej kolejne 3 instytucje aktywnie wspierające Ukrainę: Szlachetna Paczka, Fundacja Czerwone Noski oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Klienci we wszystkich sklepach sieci Biedronka mogą nadal wspierać Ukrainę podczas codziennych zakupów.
Licznik, widoczny na stronie biedronka.pl wskazał piątkę i sześć zer tuż po godzinie 20:00, w sobotę, 26 marca. Klienci wsparli akcję podczas zakupów już ponad 955 tysięcy razy, zasilając zbiórkę średnią kwotą wynoszącą 5,25 zł. Największa jednorazowa donacja wyniosła 900 zł, oprócz niej na paragonie znalazły się zakupione dwie pozycje: Woda Gazowana Żywiec Zdrój Naturals oraz Pizza Guseppe Salami 2x380g, a zakupy zostały zrobione w Warszawie przy ulicy Grzybowej 3. Natomiast najhojniejszy klient przekazał na akcję przy okazji kilkukrotnych zakupów w Biedronce w sumie 2700 zł.
Pierwsze 5 mln złotych już w najbliższych dniach otrzymają następujące organizacje, aktywnie wspierające Ukrainę i Ukraińców:
Caritas Polska – 1 mln złotych,
Polski Czerwony Krzyż – 1 mln złotych,
Polska Akcja Humanitarna – 1 mln złotych,
Polska Misja Medyczna – 1 mln złotych,
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce – 1 mln złotych.
„Napawa nas dumą, że Polacy nieustająco i masowo wspierają swoich ukraińskich sąsiadów. Rosyjska agresja nie ustaje, ale nie ustaje też nasze wsparcie dla ukraińskich sąsiadów w tych szczególnych czasach, co widzimy każdego dnia w sklepach naszej sieci. Jednocześnie, wraz z przedłużaniem się konfliktu, zmieniają się potrzeby pomocowe, dlatego zdecydowaliśmy o rozszerzeniu grona partnerów naszej akcji o kolejne 3 organizacje pomocowe, aktywne wszędzie tam, gdzie trafiają uchodźcy z Ukrainy” – powiedział Arkadiusz Mierzwa, dyrektor komunikacji i CSR w sieci Biedronka.
Specjalnie z myślą o Ukraińcach, którzy po rosyjskiej napaści przybyli do Polski i osobach, udostępniającym im mieszkania, Netia przygotowała oferty szybkiego nielimitowanego dostępu do internetu (nawet do 1 Gb/s) oraz pakiety z TV z umową na czas nieokreślony, w cenach takich jak w promocjach z 24-miesięcznym zobowiązaniem!
– Grupa Polsat Plus, której częścią jest Netia, bardzo angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy nie tylko poprzez szeroko zakrojone działania charytatywne, ale też specjalne oferty. Najnowszym tego przykładem jest oferta Netii z umowami na czas nieokreślony, do obsługi której uruchomiliśmy specjalną stronę internetową i infolinię – powiedział Tomasz Dakowski, Dyrektor Generalny Obszaru B2C, członek zarządu Netii.
W nowej ofercie „Netia dla Ukrainy” z umową na czas nieokreślony miesięczny abonament za nielimitowany dostęp do internetu o prędkości do 300 Mb/s (lub innej, maksymalnej dla danej, nie-światłowodowej technologii dostępowej) kosztuje 50 zł miesięcznie (cena z rabatem za e-fakturę i zgody marketingowe). To kwota analogiczna do abonamentów w promocjach z umową na 24 miesiące (bez okresu darmowego na start). Łącza w technologiach światłowodowych można przyspieszyć do 500 Mb/s (60 zł miesięcznie) lub nawet do 1 Gb/s (70 zł miesięcznie).
W ofercie „Netia dla Ukrainy” dostępne są też wszystkie pakiety z TV (z umową na czas nieokreślony), oferowane na zasadach analogicznych jak w ofertach Netii z umową na czas określony. Można zatem kupić m. in. zestaw: szybki internet do 300 Mb/s z telewizyjnym pakietem S (77 kanałów TV, w tym, na pozycji 197 kanał Ukraina 24) w cenie internetu solo (50 zł).
Wizyty w pawilonach narodowych Egiptu, Nigerii i Ukrainy, spotkanie ze studentami w Pawilonie Polskim oraz briefing z dziennikarzami na Expo w Dubaju – to główne punkty pierwszego dnia pobytu wiceministra rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Światowa Wystawa Expo 2020 w Dubaju zmierza ku końcowi. W jednym z ostatnich dni jej trwania wiceminister Grzegorz Piechowiak rozmawiał z reprezentantami walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainy w ich pawilonie narodowym:
– Popieramy szeroki pakiet wsparcia gospodarczego i humanitarnego dla Ukrainy. Umożliwiamy ukraińskim przedsiębiorcom zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Podejmujemy również działania na arenie międzynarodowej, które zmierzają do podtrzymania światowej solidarności z Ukrainą oraz wsparcia dla narodu ukraińskiego i jego władz – powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.
Wiceszef MRiT zwiedził również pawilony Egiptu i Nigerii. Spotkał się także z zespołem Pawilonu Polskiego oraz ze studentami, którzy jako wolontariusze pomagają w obsłudze całej ekspozycji.
– Praktyki na Expo to szansa dla młodych ludzi na zdobycie unikalnego doświadczenia, kompetencji i wiedzy. To także znakomita okazja do spotkania ciekawych ludzi i nawiązania przyjaźni oraz zgromadzenia niezapomnianych wspomnień na całe życie – przyznał Grzegorz Piechowiak.
Do obsługi Pawilonu Polskiego na Expo 2020 w Dubaju zaangażowano w sumie 134 studentów z pięciu uczelni wyższych: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Grupy Uczelni Vistula.
Forum Gospodarcze na zakończenie Expo
Wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak uczestniczył również w – zorganizowanym w Pawilonie Polskim – briefingu z udziałem polskich i zagranicznych mediów. Zaprosił też m. in. do udziału w Polsko-Afrykańskim Forum Gospodarczym, które odbędzie się 28 marca w Dubaju oraz dokonał pierwszego, wstępnego podsumowania obecności Polski – w wymiarze gospodarczym oraz społeczno-kulturalnym – na Wystawie Światowej Expo 2020.
– Afryka to dzisiaj jeden z najbardziej perspektywicznych rynków świata o wielkim potencjale gospodarczym i demograficznym. Potwierdza to również skala zainteresowania Polsko-Afrykańskim Forum Gospodarczym. Swój udział w nim zapowiedziało ok. 400 przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji publicznych z 40 państw z całego świata, w tym 27 państw afrykańskich – podkreślił Grzegorz Piechowiak.
Szacuje się, że Expo w 2020 w Dubaju, które kończy się 31 marca 2022 roku, do tej pory odwiedziło ok. 18 mln osób z całego świata.
Krajowa Administracja Skarbowa napisała na swoim profilu na Twitterze: Odkąd zaczął się konflikt w Ukrainie, odprawiamy priorytetowo transporty z pomocą humanitarną dla potrzebujących w zaatakowanym kraju. Do wczoraj odprawiliśmy ponad . takich transportów”.
Źródło: ISBnews