PKN Orlen powołał korporacyjny fundusz venture capital, który w ciągu 10 lat zainwestuje ok. 100 mln euro w spółki technologiczne, oferujące przełomowe i innowacyjne rozwiązania, podał koncern. Orlen VC jest zainteresowany inwestycjami w takie branże jak: petrochemia, energetyka, gospodarka o obiegu zamkniętym, nowoczesny detal, biopaliwa drugiej generacji, nowoczesne materiały, nowa mobilność, cyfryzacja, a także cyberbezpieczeństwo oraz przemysł 4.0.
Inwestycje Orlen VC pozwolą koncernowi bezpośrednio i pośrednio wchodzić i rozwijać wspólnie z najlepszymi zespołami nowe perspektywiczne biznesy, które umocnią jego międzynarodową pozycję, podkreśłono.
„Fundusz VC to kolejny ważny etap rozwoju biznesu w obszarze innowacyjnych technologii, niezbędnych dla funkcjonowania Grupy Orlen w kolejnych latach. Wcześniej zbudowaliśmy w Płocku jedno z najnowocześniejszych w Europie centrów badawczo-rozwojowych, a także uruchomiliśmy własny program akceleracyjny Orlen Skylight. Dynamiczny rozwój nowych technologii, w szczególności tych z obszaru energetyki, to nie tylko przyszłość biznesowa PKN Orlen, ale także realne wzmocnienie bezpieczeństwa, zarówno Polski, jaki i całego regionu. Własny fundusz venture capital będzie nawiązywał współpracę z firmami technologicznymi oraz poszukiwał nowatorskich rozwiązań, wspierających budowę nowoczesnego, zeroemisyjnego i stabilnego biznesowo koncernu multienergetycznego” – powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.
Orlen VC ma zainwestować w ciągu 10 lat ok. 100 mln euro. PKN Orlen dołącza tym samym do globalnych liderów przemysłowych w sektorach oil & gas, chemicznym i energetycznym, które posiadają fundusze CVC, jak np. Shell Technology Ventures, BP Ventures, Chevron Technology Ventures, Equinor, Saudi Aramco, z budżetami inwestycyjnymi zaczynającymi się od ok. 150 mln euro, wynika z materiału.
Orlen VC w ramach tzw. inwestycji pośrednich został partnerem Emerald Technology Ventures’ Industrial Fund, inwestując 10 mln euro. (ok. 47 mln zł). Fundusz Emerald to niekwestionowany światowy lider w zakresie prowadzenia inwestycji VC w obszarze innowacyjnych przełomowych technologii. Poza Orlen VC do grona strategicznych partnerów inwestycyjnych funduszu należy dzisiaj 30 dużych międzynarodowych przedsiębiorstw z sektora chemicznego, petrochemicznego czy energetycznego, tym m.in. Chevron, ABB, Michelin, SABIC, Suncor Energy, podano również.
W obszarze zainteresowania inwestycyjnego Orlen VC znajdują się takie branże, jak: petrochemia, energetyka (transformacja, efektywność, digitalizacja, OZE, magazynowanie), gospodarka o obiegu zamkniętym (recycling, gospodarowanie odpadami), nowoczesny detal (automatyzacja procesów zakupowych i digitalizacja sprzedaży i logistyki), biopaliwa drugiej generacji, nowoczesne materiały, nowa mobilność, cyfryzacja (software, IOT), cyberbezpieczeństwo oraz przemysł 4.0, wymieniono.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews