Columbus Energy podpisał z Saule oraz Somfy ramową umowę o współpracy strategicznej w zakresie komercjalizacji i rozwoju na terytorium Polski nowego produktu stworzonego we współpracy tych firm, tj. aluminiowych lameli łamacza światła z ogniwem perowskitowym, podał Columbus.
„Zgodnie z zawartą umową, strony będą współpracować w zakresie komercjalizacji oraz dalszego rozwoju ogniw perowskitowych w obszarach transformacji energetycznej i cyfrowej na terenie Polski. Zobowiązały się również wspólnie podjąć działania mające na celu prace badawczo-rozwojowe i następnie wprowadzenie na rynek i komercjalizację nowych produktów opartych o technologię i know-how Saule dla sektora budynków istniejących lub nowo powstających oraz dla klientów indywidualnych (w tym co najmniej trzy z kategorii BAPV, B2B utility-scale oraz B2C)” – czytamy w komunikacie.
Umowa weszła w życie z chwilą podpisania i obowiązuje przez podstawowy okres 12 miesięcy, z zastrzeżeniem możliwości jej przedłużenia. Uzgodniono również, że strony przystąpią do negocjacji w zakresie zawarcia umów o tożsamym przedmiocie odnoszącym się do innych krajów europejskich oraz do negocjacji celem zawarcia umów odnoszących się do projektów realizacji instalacji OZE dla klientów indywidualnych (B2C).
Spółka podkreśliła, że aluminiowe łamacza światła latem chronią przed ostrym światłem i nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń, a zimą przed wyziębianiem przez mroźne wiatry.
„Planujemy wspólnie stworzyć kilka nowych produktów z wykorzystaniem ogniw perowskitowych, w tym co najmniej trzy z kategorii BAPV, B2B utility-scale oraz B2C. Mając w zespole wybitnych ekspertów z zakresu nowoczesnej energetyki oraz światowej klasy producenta systemów automatyki budynkowej, możemy opracowywać rozwiązania, które mają szansę dalej rewolucjonizować ekologiczne budownictwo” – skomentował pełnomocnik zarządu Saule Piotr Krych, cytowany w komunikacie.
’Umowa poszerza nasze możliwości, jako lidera rynku automatyki mieszkaniowej i budynkowej, w tworzeniu i promowaniu kolejnych projektów z komercyjnym zastosowaniem perowskitów firmy Saule Technologies. Doskonale wpisuje się to w trend zrównoważonego budownictwa, jest także zgodne z celami Karty Zielonej Transformacji, którą wszyscy podpisaliśmy w maju ubiegłego roku” – dodał dyrektor zarządzający i członek zarządu Somfy Polska Radosław Borkowski.
Umowa jest finalizacją porozumienia, jakie Columbus, Saule i Somfy zawarły w sierpniu 2021 r., podczas premiery komercyjnego zastosowania lameli Saule. Pierwszym wspólnym projektem trzech spółek było komercyjne zastosowanie automatycznych lameli na budynku firmy Aliplast w Lublinie w sierpniu 2021 r.
Columbus Energy podaje, że jest liderem rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Spółka jest notowana na rynku New Connect.
Źródło: ISBnews