Polenergia planuje zakończyć budowę dwóch farm wiatrowych i trzech portfeli projektów fotowoltaicznych w tym roku, podała spółka. Budowa kolejnych dwóch farm wiatrowych powinna zakończyć się w 2023 r.
„Wraz z oddaniem do eksploatacji FW Szymankowo, łączna moc zainstalowana w segmencie energetyki wiatrowej wzrosła z 249 do 287 MW. Zakończenie budowy rekordowej w historii grupy inwestycji tj. FW Dębsk o mocy 121 MW znajdującej się już w okresie rozruchu, planowane jest w połowie tego roku. Z kolei w lutym 2022 roku na FW Kostomłoty o mocy 27 MW rozpoczęły się dostawy komponentów do turbin wiatrowych oraz ich montaże. Budowa farmy powinna zostać zakończona w trzecim kwartale 2022 roku” – czytamy w komunikacie.
Kolejne dwa projekty z zagwarantowanym wsparciem w systemie aukcyjnym FW Piekło o mocy 13 MW oraz FW Grabowo o mocy 44 MW znajdują się już w fazie budowy. Jej finał planowany jest na drugą połowę 2023 roku.
„Znacznie szybciej, bo już w drugim kwartale tego roku planowane jest zakończenie budowy trzech portfeli projektów fotowoltaicznych Sulechów II, Sulechów III oraz Buk, dzięki którym moc zainstalowana w tym segmencie wytwórczym grupy wzrośnie z 8 do 36 MW” – czytamy dalej.
Kolejne projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 56 MW z sukcesem wzięły udział w ubiegłorocznej aukcji OZE. Rozpoczęcie ich budowy – po pozyskaniu finansowania projektów i uzyskaniu zgód korporacyjnych, planowane jest na drugą połowę 2022 roku.
Grupa prowadzi prace w zakresie dalszego rozwoju projektów wiatrowych oraz fotowoltaicznych. W portfelu Polenergii znajdują się projekty w fazie mniej zaawansowanej, o łącznej mocy ponad 577 MW.
„Dla poszczególnych projektów będą rozważane różne formy komercjalizacji ich produkcji w tym decyzje o udziale w aukcji OZE, sprzedaży energii do klientów przemysłowych w kontraktach cPPA lub sprzedaży energii na rynku terminowym wraz z sukcesywnie rosnącym stadium zaawansowania projektów” – podsumowano.
Polenergia to polska spółka notowana na GPW działająca jako spółka holdingowa dla jej zależnych spółek operacyjnych działających w obszarze wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną. Grupa Polenergia jest wspólnie kontrolowana przez Dominikę Kulczyk oraz spółkę Brookfield Asset Management Inc. z siedzibą w Kanadzie.
Źródło: ISBnews
Zielona energia to jest to, super że dzięki Polenergii mamy szanse na tak błyskawiczny rozwój, powodzenia!