Urteste osiągnęło kamień milowy polegający na opracowaniu prototypu testu diagnostycznego na raka nerki i w związku z tym złożyło wniosek do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie patentu na wynalazek, podała spółka. Strategia patentowa spółki zakłada złożenie w okresie kolejnych 12 miesięcy zgłoszenia patentowego w procedurze międzynarodowej PCT.
„Test diagnostyczny na raka nerki jest elementem projektu Finder. Złożenie wniosku patentowego na marker diagnostyczny nerki jest efektem rozwoju platformy technologicznej spółki służącej opracowaniu testów do diagnostyki kilkunastu najczęściej występujących nowotworów” – czytamy w komunikacie.
Rozwijana przez Urteste technologia polega na wykrywaniu nowotworów przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu. Test Urteste powoduje zmianę intensywności barwy moczu, która świadczy o obecności nowotworu, wyjaśniono.
„Opracowanie prototypu testu diagnostycznego na raka nerki jest kolejnym potwierdzeniem możliwości platformy technologicznej Urteste do generowania testów dla najczęściej występujących nowotworów. W tym momencie dysponujemy prototypami testów diagnostycznych na sześć nowotworów: nerki, jelita grubego, płuca, wątroby, trzustki i prostaty, odpowiadających za łącznie blisko 46% wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami na świecie. Zgodnie z przyjętym harmonogramem w kolejnych kwartałach sukcesywnie będziemy poszerzali nasze portfolio o kolejne testy diagnostyczne” – powiedział prezes i współzałożyciel Urteste Grzegorz Stefański, cytowany w komunikacie.
Według cytowanego przez spółkę raportu „Global Cancer Statistics 2020”, w 2020 r. na świecie odnotowano 431 tys. nowych przypadków chorych na nowotwory nerki oraz 179 tys. zgonów spowodowanych tymi nowotworami.
„Urteste zakończyło eksperymenty medyczne i opublikowało wyniki w najbardziej zaawansowanych projektach: PANURI (test diagnostyczny na raka trzustki) oraz EASY-TEST (test diagnostyczny na raka prostaty). Eksperyment medyczny w projekcie PANURI przeprowadzony w grupie 322 uczestników przez niezależną firmę CRO wykazał bardzo wysoką czułość i swoistość testów na poziomie odpowiednio 95,6% i 95,5%. Z kolei eksperyment medyczny w projekcie EASY-TEST przeprowadzony w grupie 164 uczestników wykazał bardzo wysoką czułość i swoistość testów na poziomie odpowiednio 90,9% oraz 93,5%” – czytamy dalej w komunikacie.
Obecnie w pipeline Urteste znajduje się 15 projektów testów onkologicznych, na różnych etapach rozwoju, na różne typy nowotworów, takie jak: rak prostaty, trzustki, nerki, jelita grubego, płuca, dróg żółciowych, wątroby, jajnika, trzonu macicy, żołądka, przełyku, piersi, białaczka, chłoniak, glejak.
Urteste specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnej technologii do wykrywania chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w październiku 2021 r.
Źródło: ISBnews