Rzecznik rządu Piotr Muller liczy, że Komisja Europejska przyjmie Krajowy Plan Odbudowy jeszcze przez uchwaleniem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt zakłada m.in. w likwidację Izby Dyscyplinarnej SN w jej obecnym kształcie. Muller powiedział, że trwają jeszcze rozmowy z Komisją Europejską ws. KPO.
Dzisiaj sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka rozpatruje prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten – zgodnie z zamysłem prezydenta – miał dać rządowi argumenty w rozmowach z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.
„Liczę, że samo podpisanie KPO będzie przed przyjęciem jeszcze ustawy. Tak jesteśmy generalnie w rozmowach z Komisją Europejską umówieni” – powiedział Muller w Polsat News.
Pytany czy jest to możliwe w tym tygodniu, stwierdził, że nie wie.
Na uwagę, że zgodnie z zapowiedziami nowela ma znaleźć się w porządku przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu (i ma być na tym posiedzeniu przegłosowana), Muller oznajmił: „Czy ustawa będzie w przyszłym tygodniu na Sejmie w trakcie głosowania finalnie to zobaczymy jeszcze, ale wolałbym, żeby to było tak, że równolegle mamy już na stole z Komisją Europejską ustalone te rzeczy z KPO, bo wtedy to nie powoduje pewnych emocji, które mogłyby być z dwuznaczności”.
Pytany o możliwy termin przyjęcia KPO, powiedział:” Ja chciałbym, żeby to było kilka miesięcy temu, a teraz, jak jestem pytany, to jestem bardzo wstrzemięźliwy co do wskazywania terminów”.
Prezydencki projekt noweli ustawy o SN zakłada, że w miejsce Izby Dyscyplinarnej miałaby zostać powołana Izba Odpowiedzialności Zawodowej, oparta na zasadach już istniejących w polskim sądownictwie. Miałaby ona składać się z 11 sędziów, wybieranych spośród wszystkich sędziów SN (za wyjątkiem I prezesa SN i prezesów SN) w drodze głosowania.
Po wyborze i powołaniu prezydenta pełniliby funkcję w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej w ramach pensum sędziowskiego – w części w tej izbie (do 50% pensum), w części w innych izbach, do których zostali powołani. Projekt zakłada wprowadzenie testu bezstronności i niezawisłości sędziowskiej zarówno w toczących się sprawach, jak i w tych, w których zapadł już prawomocny wyrok.
„Kwestia ustawy to jest jedna rzecz, ale tutaj trwają jeszcze rozmowy z samą Komisją Europejską. Co do kwestii ustawy to dzisiaj mamy posiedzenie |Komisji zobaczymy, jak będzie wyglądało. Liczę, że wśród posłów Solidarnej Polski też już jest zrozumienie powagi sytuacji geopolitycznej, że mamy tak naprawdę wyzwania w tej chwili i gospodarcze i militarne jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski” – powiedział Muller.
Przypomniał, że projekt nad którym trwają prace w Sejmie jest projektem prezydenckim
„Być może jakieś poprawki zostaną zgłoszone, aczkolwiek tutaj chciałbym że tak powiem ostudzić zapędy niektórych osób co do zamiany jakiejś głębokiej tej ustawy, bo to jest po pierwsze projekt pana prezydenta i na koniec […] całego procesu legislacyjnego to pan prezydent zdecyduje czy podpisać uchwaloną ustawę czy jej nie podpisywać w związku z tym to musi być wszystko uzgadniane z panem prezydentem” – podkreślił.
Polski KPO został przedstawiony KE na początku maja ub. roku. Termin jego zatwierdzenia przez Komisję Europejską minął 3 sierpnia 2021 r. Dotychczas plan nie został zatwierdzony.
Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.
Źródło: ISBnews