Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział wystąpienie do Komisji Europejskiej o przegląd rynku stali i złomu ze względu na problemy z dostępnością tego surowca, który – zdaniem ministra – należy traktować jako surowiec strategiczny na poziomie całej Unii Europejskiej.
Buda spotkał się dzisiaj z przedstawicielami branży stalowej. Podkreślił, że po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę doszło do „turbulencji na rynku, które miały charakter bardzo groźny dla polskiej gospodarki”.
„Ale też dzisiaj […] sytuacja cały czas jest trudna na rynku. Po pierwsze, cena stali jest wysoka, po drugie, mieliśmy komunikaty i słyszeliśmy o utrudnieniu w dostępie do wyrobów stalowych, chociażby na produkcję w związku z branżą budowlaną, w tym budową obiektów w budownictwie indywidualnym” – powiedział Buda podczas briefingu.
Zapowiedział wystąpienie w tej sprawie do Komisji Europejskiej.
„Pierwsze z działań po spotkaniu z branżą […] to jest wystąpienie do Komisji Europejskiej o to, ażeby spojrzała horyzontalnie na problem z dostępnością złomu. Dzisiaj mamy sytuację bardzo dużego wzrostu zapotrzebowania na ten surowiec w Europie, w tym i w Polsce, przy czym dochodzi do bardzo dużych wolumenów eksportowych i widzimy, że one cały czas rosną. Rosną w związku z tym, że moce produkcyjne na całym świecie jeżeli chodzi o stal wzrastają, w związku z tym zapotrzebowanie na złom również” – tłumaczył minister.
Zdaniem ministra, docelowo może to doprowadzić do sytuacji, w której dostępność złomu na nie tylko polskim, ale europejskim będzie ograniczona.
„W związku z tym pierwszy nasz wniosek jest taki, że jakiekolwiek blokady na poziomie krajowym w Polsce dostępu do eksportu stali złomu, będą bardzo nieskuteczne. Po prostu, ten eksport będzie odbywał się przez inne kraje, sąsiednie, możemy na tym stracić. Natomiast muszą to być działania wspólne, całej Unii Europejskiej, żeby zabezpieczyć sobie surowiec, jakim jest złom, który absolutnie należy traktować jako surowiec strategiczny w perspektywie średnioterminowej” – podkreślił Buda.
Źródło: ISBnews