Spółki giełdowe, firmy prywatne, organizacje i fundacje przekazują środki finansowe oraz pomoc materialną, jak również wsparcie moralne na rzecz obywateli Ukrainy – w ich Ojczyźnie i w Polsce. Poniżej przedstawiamy najnowsze działania.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Ministerstwo Infrastruktury i podległe spółki realizują wiele działań pomocowych, a także wprowadzają szereg ułatwień transportowych. Uchodźcy przyjeżdżający do Polski korzystają m.in. z transportu kolejowego. Dzięki specjalnym pociągom mogą także przemieszczać się do innych krajów w Europie.
Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy.
Dodatkowe pociągi i wzmocnione składy
Od 24 lutego do 26 kwietnia br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 3172 pociągi, w tym 2720 pociągów stałego kursowania i 452 pociągi dodatkowe.
Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. do 26 kwietnia br. ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono ponad 691 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 523 tys. pociągami stałego kursowania i ponad 168 tys. pociągami specjalnymi.
Polski narodowy przewoźnik – PKP Intercity koordynuje działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych.
Dodatkowe i wzmocnione składy jadące do Niemiec i Czech
Obserwujemy stale rosnące zainteresowanie korzystaniem z pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Niemiec, a także Czech i Austrii.
Dlatego polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.
Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec.
Do 26 kwietnia br. łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma, Krakowa i Gdyni) wyjechało 1576 pociągów z uchodźcami, w tym 1330 pociągów stałego kursowania i 246 pociągów specjalnych, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie ponad 520,7 tys. osób.
Bezpłatne przejazdy dla obywateli ukraińskich
Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady dotyczące bezpłatnych przejazdów PKP Intercity dla uchodźców z Ukrainy. Szczegóły w komunikacie MI: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-zasady-tymczasowych-bezplatnych-przejazdow-pkp-intercity-dla-uchodzcow-z-ukrainy
Dotychczas 1 496,0 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity.
Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.
W najnowszym podcaście „SOS dla Ciebie„, Beata Kulig, doradca ds. rzecznictwa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce oraz współautorka poradnika dla nauczycieli „Szkoła wrażliwa na traumę”, opowiada o podwójnie straumatyzowanych ukraińskich dzieciach oraz roli tzw. „bezpiecznych dorosłych”. Poradnik w jęz. polskim i angielskim dostępny jest bezpłatnie na stronie Stowarzyszenia.
Od początku ataków na Ukrainę, granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 2,9 miliona uchodźców z Ukrainy. Są to głównie kobiety i dzieci.1 Do polskich szkół zapisanych jest już ponad 95 tys. dzieci z Ukrainy. Uczą się w ponad 11,5 tys. szkół.2 Najwięcej uczniów zapisano do szkół podstawowych w woj. mazowieckim, dolnośląskim i śląskim. Część z nich to dzieci, które uciekały przed bombami z Kijowa, Mariupola. To mieszkańcy Buczy, Irpienia, Hostomla i Ługańska.
„Dziecko, które doświadczyło szeregu przerażających zdarzeń, nawet po zmianie miejsca zamieszkania może przeżywać silny stres pourazowy. Związane z tym intensywne reakcje fizyczne i psychiczne mogą przerażać w równym stopniu, co samo traumatyczne zdarzenie.” – mówi Beata Kulig z SOS Wiosek Dziecięcych. – Warto dodać, że w kontekście szkoły, skutki traumy dotyczą nie tylko pojedynczego dziecka, które jej doświadczyło, ale również mają wpływ na innych uczniów, nauczycieli, jak i całą społeczność szkolną. Dlatego każdy, kto obecnie wspiera ukraińskie dzieci i młodzież powinien zapoznać się z kluczowymi zasadami pracy z dziećmi po doświadczeniach traumatycznych. Nasz poradnik pomaga zrozumieć dzieci, które doświadczyły przede wszystkim złożonej traumy rozwojowej i odpowiedzieć na ich potrzeby – dodaje Beata Kulig.
Źródło: ISBnews