Spółki giełdowe, firmy prywatne, organizacje i fundacje przekazują środki finansowe oraz pomoc materialną, jak również wsparcie moralne na rzecz obywateli Ukrainy – w ich Ojczyźnie i w Polsce. Poniżej przedstawiamy najnowsze działania.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Ministerstwo Infrastruktury i podległe spółki realizują wiele działań pomocowych, a także wprowadzają szereg ułatwień transportowych. Uchodźcy przyjeżdżający do Polski korzystają m.in. z transportu kolejowego. Dzięki specjalnym pociągom mogą także przemieszczać się do innych krajów w Europie.
Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy.
Dodatkowe pociągi i wzmocnione składy
Od 24 lutego do 4 maja br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 3536 pociągów, w tym 3074 pociągów stałego kursowania i 462 pociągi dodatkowe.
Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. do 4 maja br., ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono ponad 787 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 617 tys. pociągami stałego kursowania i ponad 169 tys. pociągami specjalnymi.
Polski narodowy przewoźnik – PKP Intercity koordynuje działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych.
Dodatkowe i wzmocnione składy jadące do Niemiec i Czech
Obserwujemy stale rosnące zainteresowanie korzystaniem z pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Niemiec, a także Czech i Austrii.
Dlatego polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.
Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec.
Do 4 maja br. łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma, Krakowa i Gdyni) wyjechało 1807 pociągów z uchodźcami, w tym 1548 pociągów stałego kursowania i 259 pociągów specjalnych, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie prawie 594 tys. osób.
Bezpłatne przejazdy dla obywateli ukraińskich
Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady dotyczące bezpłatnych przejazdów PKP Intercity dla uchodźców z Ukrainy. Szczegóły w komunikacie MI: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-zasady-tymczasowych-bezplatnych-przejazdow-pkp-intercity-dla-uchodzcow-z-ukrainy
Dotychczas 1 654,1 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity.
Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.
Do poparcia wniosku Ukrainy w sprawie członkostwa w UE, dalszego zaostrzenia sankcji wobec Rosji, udzielenia większego wsparcia państwom, które przyjmują uchodźców ze Wschodu i pomocy w powojennej odbudowie Ukrainy – wezwały przywódców UE Litewska Konfederacja Przemysłowców, Estońska Konfederacja Pracodawców, Konfederacja Pracodawców Łotwy (LDDK) i Konfederacja Lewiatan.
Pracodawcy z Litwy, Łotwy, Estonii i Polski we wspólnym oświadczeniu napisali, że rosyjska agresja jest zagrożeniem nie tylko dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Stanowi ona zagrożenie dla całej zachodniej cywilizacji – naszego sposobu życia i wartości, które są nam drogie. Ukraińcy bronią nie tylko pokoju, wolności i bezpieczeństwa swojego kraju. Oni walczą o pokój, wolność i bezpieczeństwo całej Europy, o ład międzynarodowy oparty na zasadach i wartościach. Dlatego potrzebują jeszcze większego niż dotychczas wsparcia zachodniego świata.
Pracodawcy wezwali przewódców UE, żeby poparli wniosek Ukrainy o członkostwie w UE, jeszcze bardziej zaostrzyli sankcje gospodarce wobec Rosji, zwiększyli wsparcie dla krajów, które przyjmują ukraińskich uchodźców oraz uzgodnili pomoc w odbudowie gospodarki Ukrainy po zakończeniu wojny.
Babbel, platforma do nauki języków online, której jednym z celów jest budowanie wzajemnego zrozumienia międzykulturowego, wie, jak ważna jest nauka języków obcych dla przesiedlonych społeczności. Dziś firma ogłasza uruchomienie kursów języka ukraińskiego. Kursy te, stworzone zgodnie z najwyższymi standardami jakości Babbel, oferują rodzimym użytkownikom języka ukraińskiego możliwość darmowej nauki niemieckiego, polskiego lub angielskiego w wielokrotnie nagradzanej aplikacji Babbel. Treść kursów jest odpowiednia dla wszystkich, od początkujących do średniozaawansowanych. Jest dostępna bezpłatnie, co może ułatwić uchodźcom przeniesienie się do Niemiec, Polski i innych krajów. Jako najlepiej sprzedająca się na świecie platforma do nauki języków, Babbel jest gotowy na przyjęcie milionów ukraińskich uczniów. Kursy językowe są dostępne w aplikacji Babbel, którą można pobrać w Apple App Store, Google Play oraz na babbel.com. Kursy są również dostępne za pośrednictwem tej strony, która zawiera dodatkowe oferty dla uchodźców z Ukrainy: ua.babbel.com
Źródło: ISBnews