Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego (CLDT) – jedno z największych i najnowocześniejszych laboratoriów badawczych w Polsce – rozpoczyna działalność w nowej siedzibie w Poznaniu, podał Urząd.
CLDT to pierwsze w Polsce akredytowane laboratorium badawcze, obchodzące w tym roku 30-lecie swojej akredytowanej działalności badawczej.
„Ostatnie kilka lat to rozwój działalności laboratoryjnej Urzędu Dozoru Technicznego i konsekwentna realizacja celu, jakim są zwiększenie potencjału laboratoriów oraz szersza dostępność usług laboratoryjnych dla przemysłu. Nowa siedziba poznańskiego laboratorium to kolejny krok w poszerzaniu możliwości działalności laboratoryjnej UDT. Zwiększamy potencjał do rozwoju badań i ekspertyz oraz działań według najwyższych standardów nowoczesnego laboratorium” – powiedział prezes UDT Andrzej Ziółkowski, cytowany w komunikacie.
CLDT powstało w 1981 roku jako zaplecze ekspertyzowo-diagnostyczne UDT. Badania realizowane są dla sektora energetycznego, rafineryjnego, chemicznego, gazowniczego i przemysłu związanego z tworzywami sztucznymi oraz dla innych kluczowych sektorów gospodarki.
„Poznańskie laboratorium przygotowane jest do wykonywania specjalistycznych badań takich jak m.in.: badania materiałowe niszczące i nieniszczące, badania złączy próbnych i kwalifikowanie technologii spawania, badania automatyki zabezpieczającej, badania bezpieczeństwa elektrycznego, badania akustyczne, badania urządzeń zabezpieczających przed wzrostem ciśnienia (zaworów, głowic bezpieczeństwa), badania składu chemicznego materiałów, badania i ekspertyzy urządzeń do transportu (podnoszenia) osób i ładunków. Laboratorium jest w pełni niezależne pod kątem przyjmowania i pobierania próbek do badań” – czytamy w komunikacie.
Rozwijanie działalności laboratorium w nowej lokalizacji w Poznaniu to również możliwość testowania i wdrażania innowacyjnych metod i technik oraz istotnego wsparcia diagnostycznego podstawowej działalności UDT – inspekcji.
Laboratorium UDT CLDT w Poznaniu jest rezultatem tworzenia przez Urząd Dozoru Technicznego sieci laboratoriów stacjonarnych i mobilnych. Do tej pory powstały placówki laboratoryjne w Warszawie przy Politechnice Warszawskiej i w Krakowie we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą. Rozwojowi placówek badawczych towarzyszyło tworzenie laboratoriów mobilnych.
Urząd Dozoru Technicznego (UDT) jest państwową osobą prawną działającą w obszarze bezpieczeństwa urządzeń technicznych. Przeprowadza blisko milion badań rocznie. Posiada 10 oddziałów terenowych w całej Polski. W zakresie działalności UDT znajdują się m.in. certyfikacje, zaplecze badawczo-ekspertyzowe, szkolenia, certyfikacja instalatorów OZE, audyty efektywności energetycznej, badanie śladu węglowego oraz audyty cyberbezpieczeństwa.
Źródło: ISBnews