Kwietniowe dane dotyczące produkcji przemysłowej sygnalizują stopniowe obniżanie się tempa wzrostu produkcji przemysłowej w br., kończąc 2022 rok na poziomie poniżej 10% r/r, wynika z analiz Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Hamująco na aktywność sektora będzie również wpływać ograniczanie inwestycji przez firmy.
„Podtrzymujemy oczekiwania stopniowego obniżenia dynamiki produkcji przemysłowej w kierunku 10% r/r w połowie 2022 r. i poniżej tego poziomu pod koniec 2022 r. Silniejszy spadek dynamiki produkcji przemysłowej nastąpi zapewne dopiero w ostatnich miesiącach roku, kiedy istotnie wzrosną bazy odniesienia dla produkcji w energetyce” – czytamy w komentarzu banku.
Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 13% r/r w kwietniu 2022 r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 11,3%.
Konsensus rynkowy to wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 16,1%.
Wynik w kwietniu wynikał głównie z wygaśnięcia marcowego efektu bardzo silnego wzrostu produkcji w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię, gaz, parę i gorącą wodę, podał bank.
„Uważamy, że w warunkach bardzo silnego szoku kosztowego (wzrost cen surowców energetycznych) oraz przy ostrej polityce antyepidemicznej Chin (podtrzymującej problemy podażowe w globalnym przemyśle), a jednocześnie globalnego efektu przekierowywania post-pandemicznego wydatków konsumentów z towarów na usługi, nie jest możliwe utrzymanie w dłuższym okresie bieżącej dynamiki produkcji” – podkreślono w komentarzu BOŚ.
Ekonomiści oczekują również obniżenia eksportu oraz wolniejszego wzrostu aktywności w proeksportowych sektorach krajowego przemysłu, nawet pomimo oczekiwanego ustępowania zatorów w globalnych łańcuchach dostaw.
Źródło: ISBnews