Systemem kaucyjnym objęte zostaną także puszki aluminiowe do pojemności 1 l oraz butelki szklane jednorazowego użytku do 1 l, wynika z wypowiedzi wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby. Projekt noweli ustawy o gospodarce opakowaniami, dotyczący systemu kaucyjnego z uwzględnieniem uwag z konsultacji społecznych ma pojawić się w czerwcu.
„Co istotne i co zostało rozstrzygnięte w wersji, która w tej chwili jest omawiana, w wersji, która będzie proponowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, to puszki aluminiowe wejdą do systemu do 1 l, butelki szklane wielorazowego użytku i jednorazowego użytku do 1,5 l oraz butelki z tworzywa sztucznego czyli butelki PET do 3 l” – powiedział Ozdoba podczas konferencji prasowej.
Jak podawano wcześniej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) spodziewa się, że projekt w lipcu trafi pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów, a w kolejnych miesiącach zostanie przyjęty przez rząd, tak by Sejm przyjął regulację w październiku 2022 r.
System kaucyjny to system, w którym przy sprzedaży napojów w opakowaniach pobierana jest opłata, zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji.
Projektowane przepisy zobowiązują każdą jednostkę handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 100 m2 do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji (jak wynika z oceny skutków regulacji wszystkich jednostek handlowych jest 256 400, w tym 151 020 z nich ma powierzchnię do 100 m2). Mniejsze jednostki handlowe mogą odbierać te opakowania i zarazem zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności. Wszystkie jednostki handlowe będą natomiast obowiązane do pobierania kaucji.
System kaucyjny tworzyć mają wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem. Wprowadzających napoje ma reprezentować jeden podmiot odpowiedzialny za zarządzanie systemem. Jego wybór ma należeć do przedsiębiorców, wprowadzających napoje.
Zgodnie z projektem, przepisy dot. systemu kaucyjnego mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Natomiast w związku z koniecznością dostosowania do przepisów i wiążącymi się z tym inwestycjami i przedsięwzięciami, przedsiębiorcy będą mieli czas, aby utworzyć system kaucyjny w terminie nie później niż 24 miesięcy od wejścia w życie ustawy. Szacuje się, że dla większości podmiotów będzie to czas do 1 lipca 2024 r.
Źródło: ISBnews