Polska planuje zwiększyć planowaną przepustowość pływającego terminalu gazu skroplonego (FSRU) w rejonie Gdańska do co najmniej 12 mld m3 z planowanych pierwotnie 6 mld m3, poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
„Kolejnym elementem naszego bezpieczeństwa jest budowanie kolejnych połączeń energetycznych północ-południe. Terminal FRSU to jest nasze kolejne wyzwanie – w Gdańsku. Planowaliśmy go na 6 mld m3. Z związku z tym, że wzrasta zainteresowanie naszych południowych sąsiadów, ale też Ukrainy, planujemy poszerzyć go do co najmniej 12 mld m3, co oznacza duży terminal – dwie jednostki pływające” – powiedziała Moskwa podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza Forum Gospodarcze w Lublinie.
„Jesteśmy w stałym dialogu z naszymi czeskimi i słowackimi partnerami, by wypracować ostateczny model tych połączeń, ale też przygotować się do budowania połączeń z Ukrainą” – dodała.
Podkreśliła, że Ukraina jest gotowa do pełnej synchronizacji energetycznej w Trójmorzu. W marcu Ukraina przeprowadziła pełną synchronizację z europejskim systemem energetycznym. Wcześniej cała sieć energetyczna Ukrainy była w pełni połączona i zależna od systemu rosyjskiego, wyjaśniła minister.
Na początku maja Moskwa informowała, że Polska rozmawia z Ukrainą o szeroko pojętych połączeniach energetycznych i jest gotowa zwiększyć planowaną przepustowość terminalu FSRU w rejonie Gdańska.
Wcześniej w maju prezes Gaz-Systemu informował, że spółka prowadzi z rządem rozmowy o przyspieszeniu inwestycji w budowę terminalu FSRU w rejonie Gdańska, tak by zakończyła się ona w 2025 r. lub wcześniej. Zaznaczył też, że przepustowość jednostki może zostać zwiększona.
Projekt zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU, zdolnej do wyładunku LNG, procesowego składowania i regazyfikacji LNG. Według pierwotnego planu terminal ma być przystosowany do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie 6,1 mld m3 paliwa gazowego rocznie, a usługi regazyfikacji mają zostać udostępnione pod warunkiem podjęcia przez Gaz-System pozytywnej ostatecznej decyzji inwestycyjnej oraz zrealizowania inwestycji w zakładanym terminie – 1 stycznia 2028 r.
Źródło: ISBnews