Senat wprowadził poprawki do ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków, której celem jest ograniczeniezanieczyszczenia Bałtyku przez statki wpływające do portów. Poprawki m.in. usuwają z ustawy definicję statku rybackiego sformułowaną w innych ustawach oraz zapis zakładający, że kary za niewłaściwe zrzucanie śmieci zasilą budżet państwa.
Część poprawek ma charakter redakcyjny i legislacyjny.
Za nowelizacją wraz z poprawkami głosowało 94 osoby, jedna była przeciwna, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Ustawa wdraża do polskiego porządku prawnego dyrektywę 2019/883 w sprawie portowych urządzeń do odbioru odpadów ze statków. Zakłada, że podmiot zarządzający portem lub przystanią morską zapewnia statkom korzystającym z nich dostęp na jego terenie do portowych urządzeń do odbioru odpadów ze statków.
Nakłada na armatorów opłaty za odbiór i przetwarzanie odpadów ze statków: pośrednią, dodatkową i specjalną. Opłatę pośrednią, czyli opłatę za świadczenie usług portowych w zakresie portowych urządzeń do odbioru odpadów ze statków, uiszcza się za każdy statek niezależnie od faktycznego odprowadzania odpadów ze statków. Zgodnie z ustawą, opłata pośrednia obejmuje koszty pośrednie oraz co najmniej 30% całkowitych kosztów bezpośrednich rzeczywistego odprowadzania i przetwarzania odpadów ze statków w roku poprzedzającym, z możliwością uwzględnienia również kosztów związanych z przewidywanym natężeniem ruchu w roku następnym.
Źródło: ISBnews