Projekt nowelizacji kodeksu pracy dotyczący zwiększenia wymiaru urlopu rodzicielskiego po urodzeniu dziecka do 41 tygodni (z czego 9 tygodni dla ojca dziecka), wprowadzenia pięciodniowego bezpłatnego urlopu opiekuńczego oraz urlopu z powodu tzw. siły wyższej znajduje się obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych, poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Procedowanie projektu ma odbyć się jeszcze w tym roku.
„Pracujemy nad rozwiązaniami dotyczącymi dodatkowego, dziewięciotygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców” – powiedziała Maląg w radiowej Jedynce.
Pytana, kiedy projekt będzie procedowany, stwierdziła „legislacyjnie – na pewno w tym roku. Myślę, że jeszcze latem”.
„Ten projekt jest w konsultacjach międzyresortowych, a więc przed nami jeszcze Rada Ministrów, więc jeszcze trochę procesu legislacyjnego, ale w tym roku będziemy procedować” – dodała.
Projekt zakłada wprowadzenie m.in. pięciodniowego bezpłatnego urlopu opiekuńczego oraz dwudniowego urlopu z powodu tzw. siły wyższej.
Maląg uchyliła się jednak od odpowiedzi na pytanie czy nowe rozwiązania wejdą w życie jeszcze w tym roku.
„W tym kierunku idziemy” – dodała. Przypomniała jednak, że proces konsultacji „nieco się przedłużył”.
Na początku roku informowano, że przyjęcie projektu nowelizacji kodeksu pracy w tym zakresie planowane jest na II kw. 2022 r. Planowane zmiany w zakresie urlopu rodzicielskiego polegają na wprowadzeniu indywidualnego prawa do tego urlopu. Łączny wymiar tego urlopu dla obojga rodziców ma wynosić do 41 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) albo do 43 tygodni (w przypadku porodu mnogiego),
Projekt zakłada wprowadzenie w ramach urlopu rodzicielskiego nieprzenoszalnej części tego urlopu w wymiarze do 9 tygodni dla każdego z rodziców (oznacza to możliwość skorzystania przez każdego z rodziców z maksymalnie 32/34 tygodni tego urlopu),
Zasiłek macierzyński miałby być wpłacany za cały okres urlopu rodzicielskiego na poziomie 70% podstawy wymiaru zasiłku (jednakże w razie złożenia przez pracownicę wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego w terminie nie później niż 21 dni po porodzie miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniesie 81,5% podstawy wymiaru zasiłku).
W każdym przypadku pracownikowi – ojcu dziecka za okres nieprzenoszalnej 9-tygodniowej części urlopu przysługiwałby zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku;
Planowane jest także wprowadzenie urlopu opiekuńczego – w wymiarze do 5 dni w roku kalendarzowym – w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej krewnym (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek/małżonka) lub pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych, bez zachowania prawa do wynagrodzenia za czas tego urlopu.
Innym z projektowanych rozwiązań jest wprowadzenie zasady zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika – w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym, z zachowaniem za czas tego zwolnienia prawa do 50% wynagrodzenia (obliczanego jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego).
Projekt zakłada także szereg innych rozwiązań z zakresu relacji pracodawcy i pracownika oraz organizacji czasu pracy, a także wyboru elastycznej formy pracy.
Źródło: ISBnews