Sejm przyjął większość poprawek do ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej, która dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów oraz określa kompetencje organów dotyczące systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną.
Sejm przyjął poprawki zapewniające spójność przepisów w określeniu wytycznych wydawanych dla jednostek certyfikujących przez nadzorującego je Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, ujednolicające sposób określenia danych producenta ekologicznego oraz doprecyzowujące sposób odwoływania się do kontroli urzędowej. Przyjęto także poprawkę doprecyzowującą, że uprawnionym do wymierzania kar pieniężnych jest wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia czynności kontrolnych.
Senat odrzucił natomiast poprawkę wyłączającą z kontroli urzędowych u podmiotów, które przestały być producentami ekologicznymi. Akceptacji nie zyskała także poprawka wprowadzająca alternatywny warunek, którego spełnienie uprawnia zainteresowany podmiot do uzyskania wpisu rejestrze inspektorów rolnictwa ekologicznego (osoby z tytułem zawodowym magistra, magistra inżyniera lub inny równorzędnym, uzyskanym w nauk rolniczych, o żywieniu lub weterynaryjnych, które odbyły co najmniej jednoroczny staż pracy u producenta ekologicznego lub w jednostce certyfikującej).
Ustawa o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów. Określa kompetencje organów dotyczące systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną, wprowadza ułatwienia dotyczące stosowania nawozów dopuszczonych w innych państwach Unii Europejskiej i Turcji. Będzie je można łatwiej sprowadzać do Polski, co powinno zwiększyć ich dostępność dla rolników ekologicznych.
Ustawa określa wyższe stawki wsparcia dla rolników ekologicznych stosujących nasiona ekologicznej jakości. Zakłada, że Główny inspektor Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (a nie – jak dotychczas – minister rolnictwa) będzie miał uprawnienia do kontroli certyfikacji produkcji ekologicznej, wydawania decyzji i poleceń, służących zapewnieniu prawidłowej realizacji zadań jednostek certyfikujących.
Ustawa wprowadza dotkliwe kary za zamieszczanie w reklamie lub opisie handlowym produktu niespełniającego wymagań przepisów o rolnictwie ekologicznym, oznaczeń odnoszących się do produkcji ekologicznej, aby zwiększyć ochronę konsumentów i producentów przed nieuczciwymi praktykami.
Źródło: ISBnews