Rząd ma jutro zająć się wnioskiem o połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos, wynika z jutrzejszego porządku obrad Rady Ministrów. Walne zgromadzenia spółek, które mają zdecydować o fuzji zaplanowano odpowiednio na 20 lipca (Grupa Lotos) i 21 lipca br (PKN Orlen).
Wniosek o wyrażenie przez Radę Ministrów zgody na połączenie spółek Grupa Lotos z siedzibą w Gdańsku oraz Polski Koncern Naftowy Orlen z siedzibą w Płocku znalazł się w porządku obrady Rady Ministrów na 19 lipca br. Wnioskodawcą jest minister aktywów państwowych.
W środę i czwartek decyzje w tej sprawie mają podjąć akcjonariusze obu spółek.
Z projektów uchwał na walne zgromadzenia wynika, że akcjonariusze Grupy Lotos mają zdecydować o połączeniu z PKN Orlen 20 lipca br. – w momencie przejęcia obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się jego akcjonariuszami.
Natomiast akcjonariusze PKN Orlen zdecydują podczas walnego zgromadzenia, zwołanego na 21 lipca 2022 r.. o połączeniu z Grupą Lotos
Jednocześnie akcjonariusze PKN Orlen mają również podjąć uchwałę w sprawie zgody na zbycie przez spółkę baz paliw w Gdańsku, Gutkowie, Szczecinie i Bolesławcu, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki, poprzez jej wniesienie jako wkładu niepieniężnego na pokrycie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym spółki Lotos Terminale, która stanie się spółką zależną PKN Orlen na skutek połączenia z Grupą Lotos.
Zgodę dla PKN Orlen na przejęcie Grupy wydała blisko miesiąc temu Komisja Europejska.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 33,12 mld zł w 2021 r.
Źródło: ISBnews
Powinno to wreszcie zostać doprowadzone do końca, fuzja ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju, dzięki temu będzie obsługiwanych 100 mln klientów w Europie, to ogromna konkurencja na międzynarodowych rynkach,