Rafał Sura złożył rezygnację z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej, poinformoeało ISBnews Centrum Informacyjne Senatu. Kadencja Rafała Sury upływała w listopadzie tego roku.
Do Kancelarii Senatu wpłynęła rezygnacja Rafała Sury z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej. Kadencja Rafała Sury upływa 16 listopada 2022 r.
Rafał Sura nie podał powodów rezygnacji, ale ma to związek z oczekiwaną nominacją do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W maju 2021 r. Krajowa Rada Sądownictwa zawnioskowała do Prezydenta RP o powołanie Rafała Sury na wolne stanowisko sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
„W środę będziemy mieli rano spotkanie z członkiem Rady Polityki Pieniężnej i on przedstawi przesłanki swojej decyzji, bo dotychczas ich nie podał” – powiedział ISBnews przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina.
„Wydaje się, że głosowanie [nad przyjęciem rezygnacji] odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Senatu jako dodatkowy punkt” – dodał senator Kleina.
Zdaniem Kleiny wybory nowego członka RPP miałyby się odbyć prawdopodobnie najwcześniej we wrześniu br., gdyż – jak powiedział – najpierw trzeba uruchomić całą procedurę zgłaszania kandydatów, następnie zaopiniowania i przegłosowania na posiedzeniu Sejmu.
„Trzeba rozpocząć całą tę procedurę wstępną. Zgłoszenia kandydata może dokonać grupa ośmiu senatorów” – tłumaczył.
Senat do powołał już w tym roku do RPP Ludwika Koteckiego oraz Przemysława Litwiniuka, którzy zajęli miejsce Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Senacka większość zapowiadała wówczas, że w listopadzie Rafała Surę zastąpi Joanna Tyrowicz.
Pytany dziś kandydatką w miejsce Rafała Sury była zgłaszana kilka miesięcy temu Joanna Tyrowicz, Kleina powiedział: „zobaczymy, bo może być tak, że ktoś kto pół roku temu był zainteresowany kandydowaniem, może zmienić zdanie”.
Rada Polityki Pieniężnej działa obecnie w niepełnym składzie, Sejm nie wybrał dotychczas swoich dwóch przedstawicieli. W lutym na miejsce Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona izbie udało się wybrać jednego członka RPP – Wiesława Janczyka. Druga kandydatka – Gabriela Masłowska w ostatniej chwili zrezygnowała z kandydowania. Nieobsadzone pozostaje również miejsce po Jerzym Żyżyńskim, którego kadencja upłynęła z końcem marca.
W skład RPP wchodzi przewodniczący, którym jest prezes NBP oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat.
Senat powołuje i odwołuje członków RPP bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Źródło: ISBnews