Akcjonariusze PKN Orlen wyrazili, podczas walnego zgromadzenia, zgodę na połączenie z PKN Orlen. To ostatni krok formalny niezbędny przed zarejestrowaniem połączenia obu spółek.
Za przyjęciem uchwały połączeniowej głosowało 98,27% akcjonariuszy spośród 71,5% głosów w spółce reprezentowanych na walnym zgromadzeniu.
To ostatni z kroków formalnych niezbędnych do finalizacji procedury połączenia; w środę 20 lipca taką samą zgodę wyrazili akcjonariusze Grupy Lotos, a dzień wcześniej zgodę na połączenie wydała Rada Ministrów.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiadał wcześniej, że finalizacja połączenia nastąpi na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku.
Połączenie odbędzie się poprzez przeniesienie całego majątku Grupy Lotos na PKN Orlen, przy jednoczesnym podwyższeniu kapitału z emisją akcji dla akcjonariuszy Grupy Lotos. Parytet wymiany akcji wyniesie 1,075 akcji PKN Orlen za każdą akcję Grupy Lotos. W wyniku fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos, udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 35%.
Jednocześnie akcjonariusze PKN Orlen wydali zgodę na zbycie przez spółkę baz paliw w Gdańsku, Gutkowie, Szczecinie i Bolesławcu, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki, poprzez jej wniesienie jako wkładu niepieniężnego na pokrycie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym spółki Lotos Terminale, która stanie się spółką zależną PKN Orlen na skutek połączenia z Grupą Lotos.
Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 33,12 mld zł w 2021 r.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews