Senat wprowadził poprawki do nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny, które m.in. określają minimalny poziom udziału polskiego przemysłu zbrojeniowego w wydatkach na modernizację techniczną Sił Zbrojnych. Nowela wraz z poprawkami została przyjęta jednogłośnie.
Przyjęte poprawki usuwają zapis wyłączający z przepisów, dotyczących zasad udzielania zaliczek w zamówieniach międzynarodowych te zamówienia, które podlegają „szczególnej procedurze na podstawie umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, lub porozumienia zawieranego na szczeblu ministerialnym” i wyłączające stosowanie prawa zamówień publicznych w przypadku zamówień udzielanych przez władze państwowe, regionalne lub lokalne władzom państwowym, regionalnym lub lokalnym innego państwa.
Inna z poprawek dotyczy udziału polskiego przemysłu zbrojeniowego w realizacji kontraktów. Wprowadzony do noweli przepis stanowi, że „każdego roku udział polskiego przemysłu zbrojeniowego wynosi nie mniej niż 30% wszystkich wydatków na modernizację techniczną Sił Zbrojnych”.
Celem nowelizacji jest poszerzenie katalogu źródeł zasilania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ). Zgodnie z nowelą, oprócz obligacji emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, BGK będzie mógł pozyskiwać zwrotne środki finansowe, tj. kredyty i pożyczki.
Wprowadzenie możliwości pozyskiwania zwrotnych środków finansowych ma umożliwić dywersyfikację strumieni finansowych zasilających Fundusz i zapewnić zwiększenie poziomu finansowania programu rozwoju Sił Zbrojnych..
Przyjęta w marcu br. ustawa o obronie ojczyzny zakłada wzrost wydatków na obronność do poziomu 3% PKB od 2023 r. oraz powołanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, w ramach którego będą pozyskiwane środki na modernizację Sił Zbrojnych RP.
Źródło: ISBnews