Prezydent podpisał nowelizację prawa ochrony środowiska, zgodnie z którą minister klimatu i środowiska ma cztery, a nie – jak obecnie – dwa lata na dokonanie przeglądu norm jakości paliw stałych, a do końca 2022 roku paliwa z biomasy zaliczane będą do paliw zeroemisyjnych, podała Kancelaria Prezydenta.
„Nowelizacja modyfikuje definicje stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza, w związku z możliwością utraty przez polskie miasta statusu miasta powyżej 100 tys. mieszkańców w wyniku, stwierdzonych przez Główny Urząd Statystyczny zmian” – czytamy w komunikacie.
Zmiany spowodują uniezależnienie podziału Polski na strefy od danych demograficznych GUS w przypadku miast posiadających około i powyżej 100 tys. mieszkańców. Tym samym utrzymane zostanie 46 stref w kraju, w których dokonuje się oceny jakości powietrza, tj. 12 aglomeracji o liczbie mieszkańców większej niż 250 tys., 18 miast – tak jak ma to miejsce obecnie w tabeli nr 2 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 sierpnia 2012 r. w sprawie stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza – bez uszczegóławiania, że dotyczy to miast o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys., oraz 16 pozostałych obszarów województw, podano także.
Ustawa zmienia również termin przekazania przez zarządy województw do ministra właściwego do spraw klimatu informacji o przyjęciu, w drodze uchwały sejmiku województw, programów ochrony powietrza oraz planów działań krótkoterminowych.
W ustawie dodano ponadto:
– przepisy określające obowiązek przekazywania przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz starostę, zgodnie ze swoją właściwością, zarówno sprawozdań okresowych, jak i sprawozdań końcowych z realizacji programów ochrony powietrza, ich aktualizacji oraz planów działań krótkoterminowych,
– upoważnienie dla ministra właściwego do spraw klimatu do wydania rozporządzenia regulującego sposób dokonywania oceny dotrzymywania wielkości dopuszczalnej emisji, maksymalne wartości niepewności pomiarowej dla pojedynczego wyniku pomiaru, sposób uwzględniania niepewności pomiarowych podczas dokonywania oceny dotrzymywania wielkości dopuszczalnej emisji oraz sposób rozliczania przekroczeń wielkości dopuszczalnej emisji,
– przepisy umożliwiające nałożenie kary pieniężnej za niedotrzymanie terminów przekazania sprawozdań okresowych z realizacji programów ochrony powietrza i ich aktualizacji oraz planów działań krótkoterminowych, a także sprawozdań końcowych z realizacji tych programów i ich aktualizacji oraz planów działań krótkoterminowych,
– przepis wprowadzający odpowiedzialność (kara grzywny) za nieprzestrzeganie ograniczeń, nakazów lub zakazów określonych w uchwale sejmiku województwa w sprawie programu ochrony powietrza.
W zmianie do ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ustawa wydłuża okres na dokonanie przez właściwych ministrów (ministra właściwego do spraw energii w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw klimatu i ministrem właściwym do spraw gospodarki) przeglądu wymagań jakościowych dla paliw stałych, z 2 lat do 4 lat.
Ustawa wprowadza zmiany do ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków o charakterze doprecyzowującym i korygującym, a także zmianę do ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, której celem jest umożliwienie czasowego zaliczenia biopaliwa, biopłynów i paliwa z biomasy do kategorii paliw zeroemisyjnych.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z kilkoma wyjątkami.
Źródło: ISBnews