PKN Orlen jest dobrej myśli jeśli chodzi o głosowanie akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu, które ma zdecydować o przejęciu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), zapewnił członek zarządu ds. finansowych Janusz Szewczak.
Decyzja walnego zgromadzenia PKN Orlen, które ma się odbyć we wrześniu br., na temat przejęcia PGNiG musi zapaść większością dwóch trzecich głosów, podczas gdy Skarb Państwa dysponuje jedynie ok. 36% głosów spółki po połączeniu z Grupą Lotos.
„Rozmawiamy z inwestorami na ten temat, ale nie widzimy poważnego problemu z uzyskaniem wymaganej większości, jesteśmy pod tym względem dobrej myśli” – powiedział Szewczak podczas konferencji prasowej.
Przypomniał, że podobne wątpliwości były w przypadku decyzji o przejęciu Grupy Lotos, a okazało się, że zagłosowało za nią 98-99% akcjonariuszy obecnych na walnych zgromadzeniach.
Jak podkreślił, parytet wymiany akcji jest ustalany przez wszystkie strony, model transakcji jest szeroko omawiany ze wszystkimi zainteresowanymi, nie tylko Skarbem Państwa.
„Biorąc pod uwagę dotychczasową współpracę z inwestorami, wydaje się, że udało nam się zdobyć ich zaufanie” – dodał Szewczak.
PKN Orlen podał niedawno, że walne zgromadzenie PKN Orlen, które zdecyduje o połączeniu z PGNiG odbędzie się we wrześniu, a walne zgromadzenie PGNiG w październiku 2022 roku, natomiast połączenie zostanie zarejestrowane i sfinalizowane w październiku-listopadzie 2022 roku.
29 Lipca 2022 r. PKN Orlen i PGNiG uzgodniły i zawarły plan połączenia, przewidujący parytet wymiany akcji w stosunku 1:0,0925. W wyniku proponowanej transakcji zostanie wyemitowanych do 534 mln nowych akcji serii F PKN Orlen, przeznaczonych dla dotychczasowych akcjonariuszy PGNiG.
Po finalizacji transakcji udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie ma wynieść ok. 52%, w porównaniu do ok. 36% po połączeniu z Grupą Lotos.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews