Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt regulacji nadkładającej na dostawców usług płatniczych zlokalizowanych w Polsce obowiązek prowadzenia kwartalnej ewidencji płatności transgranicznych i odbiorców płatności, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Obowiązek ten miałby wejść w życie od 1 stycznia 2024 r.
Konsultacje projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej mają potrwać do 23 sierpnia br.
Projekt zakłada, że ewidencje te mają być udostępniane drogą elektroniczną Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Zgromadzone dane byłyby następnie przesyłanie drogą elektroniczną do centralnego elektronicznego systemu informacji o płatnościach (CESOP).
„Generalnie, dostawcy usług płatniczych będą zobowiązani do prowadzenia i przekazywania ewidencji po upływie każdego kwartału, jeżeli:
– środki pieniężne będą przekazywane od płatnika zlokalizowanego w państwie członkowskim (co do zasady jest to nabywca towarów/ usług) do odbiorcy płatności zlokalizowanego w innym państwie członkowskim bądź poza UE (co do zasady jest to sprzedawca towarów/usług),
– dostawca usług płatniczych zrealizuje w ciągu kwartału kalendarzowego w danym państwie członkowskim więcej niż 25 płatności transgranicznych na rzecz tego samego odbiorcy” – czytamy w uzasadnieniu.
Projekt ustawy określa szczegółowo dane, które ma zawierać ewidencja prowadzona przez dostawcę usług płatniczych. Są to m.in. informacje umożliwiające identyfikację odbiorcy płatności i dotyczące płatności otrzymanych przez tego odbiorcę (m.in. dotyczące kwoty, daty) i ewentualnych zwrotów płatności.
Centralny elektroniczny system informacji o płatnościach (CESOP), do którego państwa członkowskie będą przekazywać dane na temat odbiorców płatności i transakcji płatniczych, zapewni administracji podatkowej państw członkowskich dodatkowe narzędzie do skuteczniejszego zwalczania oszustw związanych z VAT w transgranicznym handlu elektronicznym, podano także.
Planowana nowelizacja ustawy VAT-owskiej wynika z obowiązku implementacji do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy 2020/284.
Źródło: ISBnews