Sejm odrzucił senackie veto do nowelizacji ustawy o finansach publicznych, która zakłada utrzymanie klauzuli wyjścia ze stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) także w 2023 r. oraz zastąpienie wskaźnika celu inflacyjnego, określanego przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP), średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług.
Za odrzuceniem veta głosowało 233, 215 było przeciw, nikt się nie wstrzymał.
Nowelizacja ma na celu dostosowanie stabilizującej reguły wydatkową (SRW) do obecnej sytuacji makroekonomicznej. W maju Komisja Europejska rekomendowała utrzymanie ogólnej klauzuli wyjścia do końca 2023 r. ze względu na sytuację gospodarczą po inwazji Rosji na Ukrainę.
Reguła wydatkowa to wzór do wyliczania maksymalnego limitu wydatków najważniejszych instytucji państwa.
Zgodnie z nowelą, przy obliczaniu kwoty wydatków w oparciu o SRW, wskaźnik celu inflacyjnego, określanego przez Radę Polityki Pieniężnej, ma zostać zastąpiony średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych (ze względu na znaczne odchylenia średniorocznej inflacji od celu inflacyjnego RPP).
Po zmianie, limit wydatków na kolejny rok wyliczany ma być na bazie prognozy inflacji na ten rok, z opcją rewidowania go ex post. Chodzi o ponowne przeliczenie limitu już po wykonaniu roku budżetowego, gdy wszystkie dane z gospodarki są już znane. Rozwiązanie to ma zniwelować wpływ ewentualnych błędów prognozy inflacji.
W oparciu o zalecenia instytucji UE, dotyczące utrzymania w 2023 r. inwestycji finansowanych ze środków krajowych, zwiększania inwestycji publicznych w zieloną i cyfrową transformację i bezpieczeństwo energetyczne – wprowadzona zostanie w 2023 r. klauzula inwestycyjna.
Klauzula inwestycyjna wyłączać ma przyrosty wydatków inwestycyjnych, a nie całość tych wydatków.
Stabilizująca reguła wydatkowa obejmie swym zakresem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki. Chodzi o zachowanie spójności ze zobowiązaniami Polski podjętymi w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Źródło: ISBnews