Programy mające na celu ograniczenie wysokich cen energii dla konsumentów, a także spowolnienie gospodarcze mogą podwyższyć przyszłoroczny deficyt deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) do ok. 6% PKB, oceniają analitycy Citi Handlowego. Według nich, deficyt GG w tym roku znajdzie się poniżej poziomu 4% PKB.
„Sądzimy, że najprawdopodobniej deficyt sektora rządowego i samorządowego pozostanie poniżej 4% PKB w tym roku, ale programy mające na celu ograniczenie wysokich cen energii dla konsumentów, a także spowolnienie gospodarcze mogą podwyższyć przyszłoroczny deficyt do ok. 6% PKB. Rządowe prognozy póki co zakładają deficyt poniżej 4%” – czytamy w raporcie „CitiWeekly”.
Zdaniem ekonomistów banku, podwyżki cen energii przełożą się na wzrost inflacji do 17-18% w I kw. 2023 r.
„Ograniczająco na inflację może działać utrzymanie spadkowego trendu cen ropy czy stali, choć ceny gazu, węgla i prądu wciąż biją rekordy” – podano także.
Komisja Europejska (KE) w wiosennych prognozach podała, że Polska odnotuje deficyt general government w wysokości 4% PKB w tym roku i 4,4% PKB przyszłym roku (wobec 1,9% PKB w ub.r.).
Jak podał w kwietniu br. Główny Urząd Statystyczny (GUS), deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) wyniósł na koniec 2021 roku 1,9% PKB (wobec 6,9% deficytu – po rewizji – rok wcześniej).
Źródło: ISBnews