Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rezerwach strategicznych ws. tworzenia i likwidacji rezerw strategicznych poza Rządowym Programem Rezerw Strategicznych, poinformowała Kancelaria Prezydenta.
„Ustawa umożliwi organom lub podmiotom wskazanym w ustawie o rezerwach strategicznych wnioskowanie do Prezesa Rady Ministrów o utworzenie rezerwy strategicznej poza Rządowym Programem Rezerw Strategicznych. Wniosek taki będzie składany w razie zaistnienia ustawowych przesłanek tworzenia rezerw strategicznych poza programem” – czytamy w komunikacie.
Rezerwy poza programem prezes Rady Ministrów będzie mógł tworzyć także z urzędu
Ustawa określa także szczególny tryb likwidacji tak utworzonych rezerw. Likwidacja taka będzie możliwa jedynie w przypadku:
– konieczności złagodzenia zakłóceń dostaw związanych z funkcjonowaniem gospodarki lub służących zaspokojeniu podstawowych potrzeb obywateli lub
– konieczności udzielenia pomocy i wsparcia podmiotom prawa międzynarodowego publicznego ze względu na potrzebę ochrony bezpieczeństwa i obronności państwa polskiego.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych dokonując takiej likwidacji ma dokonywać:
– sprzedaży asortymentu zlikwidowanych rezerw na rzecz osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej po cenach określonych przez Prezesa Rady Ministrów w decyzji likwidacyjnej z zastosowaniem niektórych przepisów dotyczących ogólnej sprzedaży zlikwidowanych rezerw strategicznych – jeśli dana rezerwa była zlikwidowana w oparciu o przesłankę konieczności złagodzenia zakłóceń dostaw związanych z funkcjonowaniem gospodarki lub służących zaspokojeniu podstawowych potrzeb obywateli,
-sprzedaży asortymentu zlikwidowanych rezerw na rzecz podmiotów prawa międzynarodowego publicznego – jeśli dana rezerwa była zlikwidowana w oparciu o przesłankę konieczności udzielenia pomocy i wsparcia podmiotom prawa międzynarodowego publicznego ze względu na potrzebę ochrony bezpieczeństwa i obronności państwa polskiego.
Zgodnie z nowelizacją prezes Rady Ministrów ma przedstawiać sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności okresowe informację o likwidacjach asortymentu rezerw strategicznych dokonanych na podstawie nowelizacji:
– za pierwsze półrocze danego roku – w terminie do dnia 31 sierpnia tego roku,
– za drugie półrocze danego roku – w terminie do dnia 28 lutego roku następnego.
Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Źródło: ISBnews