Zyski sektora bankowego za cały 2022 roku, pomimo wzrostu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego (NBP), mogą okazać się niższe od oczekiwanych, ocenia Związek Banków Polskich (ZBP) w raporcie „Polska i Europa w nowej rzeczywistości”.
„Zyski sektora bankowego za cały 2022 roku, pomimo wzrostu stóp procentowych NBP, mogą okazać się niższe od oczekiwanych. Sektor bankowy rozwijał się znacznie wolniej i uzyskiwał niższe wyniki finansowe, niż wskazywałoby na to tempo wzrostu polskiego PKB” – czytamy w raporcie.
„Zarówno na banki, jak i klientów nakładane są zbyt duże obciążenia. Polski sektor bankowy zajmuje w UE jedną z czołowych pozycji pod względem skali obciążeń. Łącznie w latach 2015-2022 obciążenia sektora bankowego wyniosą 81,6 mld zł, w tym 32,5 mld zł w 2022 roku. Dla klientów banków rośnie oprocentowanie, a co za tym idzie, rosną raty kredytów. Ze względu na wysokie obciążenia banki nie będą mogły uatrakcyjniać oprocentowania depozytów” – czytamy dalej.
Jak podał ZBP, zauważalny jest spadek tempa oszczędności Polaków, który wynika z braku systemowych zachęt.
„Banki zanotowały spadek popytu w większości segmentów rynku kredytowego, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych. Widoczne jest załamanie kredytowania w mieszkalnictwie oraz rolnictwie” – wymieniono także w raporcie.
Wyzwaniem dla sektora bankowego jest nieprzewidywalność i niepewność regulacyjna, a także zaskakujące i szokujące rozstrzygnięcia prawne o podłożu populistycznym, podsumowano.
Źródło: ISBnews