Senat wprowadził poprawki do ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze, które zakładają podwyższenie świadczenia dla firm za każdego ubezpieczonego, wydłużenie okresu wsparcia do trzech miesięcy, obniżają limit spadku przychodów uprawniający do wnioskowania o wsparcie oraz zwiększają liczbę branż, które miałyby zostać nim objęte.
Ustawę wraz z poprawkami poparło 97 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Senat proponuje, by świadczenie w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w lipcu 2022 r. za każdego zatrudnionego było wpłacane nie tylko przez sierpień, jak wynikało z ustawy w wersji, przyjętej przez Sejm, ale za sierpień, wrzesień i październik br. Inna z przyjętych poprawek zakłada, że o wsparcie będą mogły ubiegać się przedsiębiorcy, którzy zanotowali spadek przychodów na poziomie co najmniej 40% za sierpień, wrzesień i październik w stosunku do lipca 2022 r. (a nie 50%, jak zakładała ustawa przyjęta przez Sejm).
Ponadto Senat chce poszerzenia listy branż (kodów PKD), z których przedsiębiorcy mogliby ubiegać się o wsparcie. Wykaz branż ma znaleźć się w rozporządzeniu, jakie ma zostać wydane przez ministra pracy i polityki społecznej. Rząd i Sejm proponowały, by były to 23 branże, Senat chce, by wsparciem objęto firmy z ponad 30 branż. Chodzi o działalność m.in. z zakresu gastronomii, hotelarstwa, wypożyczania sprzętu sportowego, połowu i przetwórstwa ryb.
Świadczenia miałyby być wypłacane z Funduszu Pracy. Zgodnie z ustawą, kwota świadczenia będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Źródło: ISBnews