PKO Bank Polski rozważa nabycie 75%-10 akcji Banku Pocztowego od Poczty Polskiej, podał bank, zaznaczając, że prace przygotowawcze dotyczące ewentualnego nabycia są na wczesnym etapie, a docelowa struktura rozważanej transakcji i jej warunki komercyjne i prawne, zależą od negocjacji pomiędzy stronami.
PKO BP podał, ujawniając z opóźnieniem informację poufną, że 6 kwietnia 2022 r. wyraził zgodę na udział w procesie inwestycyjnym dotyczącym ewentualnego nabycia od Poczty Polskiej pakietu akcji Banku Pocztowego oraz na rozpoczęcie prac przygotowawczych dotyczących tego projektu.
„Bank zaznacza jednocześnie, że prace przygotowawcze dotyczące ewentualnego nabycia przez bank pakietu akcji Banku Pocztowego S.A. są na wczesnym etapie, a docelowa struktura rozważanej transakcji i jej warunki komercyjne i prawne, zależą od negocjacji pomiędzy stronami. Żadne wiążące decyzje dotyczące warunków rozważanej transakcji nie zostały na dzień podjęcia przez zarząd powyższej uchwały podjęte i jednocześnie nie ma pewności, czy i kiedy takie decyzje zostaną podjęte” – czytamy w komunikacie.
W osobnym komunikacie Bank Pocztowy, ujawniając z opóźnieniem informację poufną, podał, że 25 maja br. zarząd Banku Pocztowego otrzymał wniosek głównego akcjonariusza banku, tj. Poczty Polskiej, w sprawie umożliwienia potencjalnemu inwestorowi przeprowadzenia badania due diligence banku, w związku z potencjalną transakcją sprzedaży przez Pocztę Polską 9 620 846 akcji banku, reprezentujących „75% minus 10 sztuk” akcji banku. Zarząd banku podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przeprowadzenie procesu due diligence.
„W opinii zarządu banku niezwłoczne ujawnienie informacji poufnej mogło negatywnie wpłynąć na możliwość osiągnięcia przez bank założonych celów biznesowych, w szczególności biorąc pod uwagę nadrzędny cel, jakim jest uzyskanie wsparcia kapitałowego, a także wywołać nieuzasadnione zmiany ceny obligacji banku, na skutek nieprawidłowej oceny informacji przez opinię publiczną, w tym obligatariuszy banku” – wskazano także.
Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe w urzędach pocztowych i własnych oddziałach w całym kraju. Powstał w 1990 roku w Bydgoszczy.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 418,09 mld zł na koniec 2021 r.
Źródło: ISBnews