Potencjalne inwestycje z Korei Południowej stanowią niemal 1/4 wartości obecnego portfela Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), podała Agencja. Obecnie PAIH wspiera realizację 12 koreańskich inwestycji na łączną kwotę 2,8 mld euro, które mogą stworzyć ponad 3,5 tys. etatów. 23 września PAIH organizuje Polsko-Koreańskie Forum Biznesowe z udziałem 150 przedsiębiorców z obu krajów.
„Ku naszej satysfakcji, w zeszłym roku Koreańczycy zdominowali portfolio PAIH. Przedsiębiorcy z Republiki Korei najczęściej wybierają nasz kraj na lokalizację zaawansowanych procesów z obszaru elektromobilności, ale zauważamy, że interesują się też innowacyjnymi projektami w branży energetycznej i transportowej” – powiedział prezes PAIH Krzysztof Drynda, cytowany w komunikacie.
Głównym celem Forum Biznesowego w Seulu jest współpraca inwestycyjna w zakresie m.in. transformacji energetycznej, projektów transportowych oraz partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
„Koreańscy przedsiębiorcy od lat inwestują w projekty typu greenfield, wdrażając w Polsce nowoczesne technologie i własny know-how. Dzięki temu stali się kluczowym dla wielu polskich branż inwestorem i solidnym partnerem w rozwoju innowacyjności. Spotkania takie jak Forum Biznesowe w Seulu są oznaką intensyfikacji polsko-koreańskiej współpracy i dlatego uczestniczę w nich z ogromną satysfakcją” – powiedział wiceminister rozwoju i technologii oraz pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych w Polsce Grzegorz Piechowiak.
W 2021 r. Korea Pł. była największym inwestorem pod względem wartości projektów obsłużonych przez PAIH. Deklarowany Capex opiewał na 1,9 mld euro.
Jak podała Agencja, od stycznia 2002 do sierpnia 2022 r. PAIH wsparła realizację 64 inwestycji bezpośrednich z Republiki Korei. Łączna wartość projektów sięgnęła 6,4 mld euro, a zadeklarowane przez inwestorów zatrudnienie wyniosło 28 796 miejsc pracy.
Sześć koreańskich inwestycji, m.in. fabryka LG Chem w Kobierzycach (3 mld euro) oraz zakład SK Hi-Tech Battery Poland w Dąbrowie Górniczej (1,5 mld euro), należy do najdroższych BIZ obsłużonych przez PAIH, podkreślono.
W pierwszej dziesiątce inwestycji obsłużonych przez PAIH o największej liczbie zadeklarowanych miejsc pracy znalazły się trzy koreańskie – LG Electronics w Kobierzycach (3 149 etatów), Heesung pod Wrocławiem (2 742) oraz LG Electronics w Mławie (2 150).
PAIH jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Misją PAIH jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz zasięgu i dynamiki internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw oraz realizacja polskich inwestycji w kraju. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.
Źródło: ISBnews