Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) z okresu 26-30 września.
RYNEK OZE
Strategia klimatyczna: Komisja Europejska postanowiła wystosować wezwania do usunięcia uchybienia do Polski w związku z brakiem notyfikacji krajowych długoterminowych strategii na podstawie rozporządzenia UE 2018/1999 dotyczącego kwestii energetyczno-klimatycznych, podała Komisja.
SPÓŁKI OZE
PKN Orlen: Nie zamyka się na jednego partnera w obszarach dostaw i wydobycia ropy i gazu, a także w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, poinformował dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych PKN Orlen.
JR Holding: Rozważa inwestycję w nowy projekt OZE, poinformowal prezes January Ciszewski. Tworzy strukturę by inwestować w spółki zagraniczne.
KONTRAKTY I WDROŻENIA
EBOR: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzieli bankowi Santander Consumer Bank kredytu do wysokości 350 mln zł (75 mln euro) na inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej, podał bank.
Tauron: Rozpoczął montaż paneli fotowoltaicznych na terenie farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy 100 MW w Mysłowicach, będącej największą elektrownią słoneczną w Polsce, podała spółka. Pierwszą energię elektryczną inwestycja wyprodukuje w 2023 roku.
Green Genius: Green Genius i bank Berenberg rozpoczęły współpracę przy budowie części czwartego portfela farm fotowoltaicznych w Polsce, podała spółka. Berenberg Green Energy Junior Debt Funds zapewni finansowanie w kwocie 22 mln euro, które zostanie wykorzystane do budowy instalacji słonecznych o łącznej mocy 69 MW.
PKN Orlen: Baltic Power – spółka z Grupy Orlen – podpisała umowy rezerwacyjne na dostawy turbin, kabli eksportujących wyprodukowaną energię na ląd oraz budowę lądowej stacji odbierającej energię, podała spółka. Spółka zabezpieczyła wszystkie kluczowe elementy morskiej farmy wiatrowej w ramach łańcucha dostaw, w którym uczestniczą także polskie firmy, podkreślono. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na 2024 r. – uruchomienie w 2026 r.
Qair Polska: Uruchomi farmę wiatrową mocy 12.8 MW w Olszówce, w woj. Wielkopolskim, podała spółka. Park Wiatrowy w Olszówce w skali roku będzie wytwarzał 43 GWh energii elektrycznej, co może zaspokoić zapotrzebowanie na energię około 24 tysięcy gospodarstw domowych.
Enertrag: Oddał do użytku inwestycję wiatrową Dunowo o mocy 186 MW, na którą składają się dwie farmy wiatrowe Dargikowo i Karlino, podała spółka. To jeden z największych projektów energetyki wiatrowej w Polsce i największe jak dotychczas przedsięwzięcie spółki, podkreślono.
Columbus: Spółka z Grupy Columbus Energy uzyskała warunki przyłączenia magazynu energii elektrycznej do sieci przesyłowej o mocy 202,5 MW, na potrzeby budowy magazynu energii o pojemności 810 MWh, podał Columbus. Magazyn ten powstanie w południowej Polsce, a całkowitą wartość inwestycji Columbus szacuje na ok. 1,6 mld zł, która finansowana będzie z wykorzystaniem finansowania zewnętrznego
Minutor Energia: Spółka zależna MTR Farm PV2 otrzymała zgodę na podniesienie mocy przyłączeniowej do sieci elektroenergetycznej budowanego magazynu wielkoskalowego do 8 MW oraz zwiększenie jego pojemności do 16 MWh. W sierpniu tego roku spółka informowała, że uzyskała warunki przyłączenia dla magazynu o mocy do 2,5 MW i pojemności 8 MWh budowanego w mieście wojewódzkim.
Skanska: Kilka lat temu Skanska była pierwszą spółką mieszkaniową w stolicy, która do zasilania placu budowy swojego osiedla wykorzystała wyłącznie energię wiatrową. W przypadku realizacji projektu NU! Warszawa Wola, spółka kładzie jeszcze większy nacisk na inwestycję w OZE. Budowę pierwszego etapu tego osiedla zasila zarówno energia wiatrowa, jak i ta pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych.
Źródło: ISBnews