Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) z okresu 24-28 października
RYNEK OZE
Offshore: Sejm znowelizował ustawę o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, która zakłada zmiany przepisów dot. wydawania pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich. Ma to związek z planowaną budową morskich farm wiatrowych.
NCW: Sejm znowelizował ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawę o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, wprowadzając poprawki, których celem jest utrzymanie Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) na poziomie 80% w roku przyszłym. Za nowelizacją wraz z poprawkami głosowało 450 posłów, nikt nie był przeciwny, trzech wstrzymało się od głosu.
Efektywność energetyczna: Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych,nowelizację ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, której celem jest dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz poprawa oceny efektywności energetycznej i promocja OZE. Za przyjęciem noweli bez poprawek głosowało 96 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Koszty energii: Rzeczywiste całkowite koszty energii elektrycznej będą kształtować się na poziomie ok. 1,1-1,4 zł/kWh brutto w 2023 r., co oznacza wzrost o ok. 70-80% r/r, szacuje Columbus Energy. Na obecnym zamrożeniu cen energii najbardziej zyskają właściciele instalacji PV rozliczający się net bilingiem, podkreśla spółka.
Zielona transformacja: Prawie 2/3 Polaków (65%) opowiada się za indeksowaniem cen energii do poziomu zużycia na gospodarstwo domowe: im więcej konsumujesz, tym droższa staje się energia, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Także 65% respondentów uważa, że rosyjska inwazja na Ukrainę i jej konsekwencje powinny dać impuls do przyspieszenia zielonej transformacji.
Produkcja energii: Produkcja energii elektrycznej w elektrowniach wiatrowych wyniosła we wrześniu 1,09 TWh (wzrost o 14,96% r/r), zaś w okresie styczeń-wrzesień br. – 13,57 TWh (wzrost o 46,5% r/r), wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).
Zeroemisyjność: Rada Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie wniosku legislacyjnego, dotyczącego przeglądu dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Ustalenia zmierzają do tego, by wszystkie nowe budynki były budynkami o zerowej emisji do 2030 r., a już istniejące – zostały przekształcone w budynki o zerowej emisji do 2050 r, poinformowała Rada.
SPÓŁKI OZE
Quanta Energy: Chce osiągnąć w kilkuletniej perspektywie wzrost portfela w Niemczech na poziomie 100 MWp rocznie. Otwiera nowe biuro w Norymberdze, podała spółka.
Photon Energy: Dokonał spłaty pozostałej wartości nominalnej obligacji korporacyjnych EUR 2017/2022 o kuponie 7,75%, w wysokości 15,23 mln euro, podała spółka. Spłata została dokonana wraz z ostatnią wypłatą odsetek na rzecz obligatariuszy, na koniec pięcioletniego okresu zgodnie z warunkami obligacji.
Grupa Carlson: Carlson ASI Evig Alfa, fundusz venture capital z Grupy Carlson, dokonał analizy swojego portfolio pod kątem określonych przez ONZ Celów Zrównoważonego Rozwoju. Na podstawie przeprowadzonego przez Fundusz badania, ponad 95% spółek portfelowych ma w swoich założeniach realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Fundusz wpisuje się w trendy inwestowania „impactowego”, które szerzej zostały przedstawione w badaniu Global Impact Investing Network (GIIN) z 2020. Dla przedstawionych tam 292 podmiotów instytucjonalnych, AUM (Assets Under Management) oszacowano na poziomie 404 mld USD.
Grupa R Power: R.Power Investment Group (spółka zależna R.Power) i Eiffel Investment Group zawarły umowę finansowania do kwoty 30 mln euro, z opcją podwyższenia kwoty umowy do 40 mln euro, na okres do 18 miesięcy, podała spółka.
Grupa R Power: Nomad Electric, spółka z grupy R Power, podpisała z mBankiem umowę finansowania o wartości 10 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na realizację obecnego portfela zamówień na budowę farm w modelu EPC.Spółka ma możliwość zwiększenia kredytu do 20 mln złotych.
KONTRAKTY I WDROŻENIA
Grupa Orlen: Zakończyła realizację farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej w okolicach Wielbarka, w województwie warmińsko-mazurskim, podała spółka. Farma o łącznej mocy 62 MW osiągnie pełne zdolności produkcyjne w I kw. 2023 roku i będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych, podano także.
Polenergia: Uruchomiła Farmę Wiatrową Kostomłoty w woj. dolnośląskim o mocy 27 MW. Tym samym łączny portfel aktywnych inwestycji OZE Grupy wzrósł do 351 MW, podała spółka.
Tauron: Zakończył prace budowlane na terenie farmy wiatrowej Piotrków. To dziesiąta farma wiatrowa Grupy Tauron, a moc zainstalowana w tej technologii przekroczyła 400 MW, podała spółka.
Grupa RWE: Ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne na morską farmę wiatrową o mocy do 1,8 GW, zlokalizowaną w bezpośrednim sąsiedztwie morskiej farmy wiatrowej RWE F.E.W. Baltic II, podała spółka.
PGE: PGE Energia Odnawialna (PGE EO) otrzymała pozwolenie na budowę trzech sąsiadujących ze sobą farm fotowoltaicznych PV Żółtańce 1, PV Żółtańce 2 i PV Żółtańce 3. Instalacje o łącznej mocy 15 MW powstaną na wydzierżawionych przez spółkę 18 ha gruntów znajdujących się w powiecie chełmskim na Lubelszczyźnie, podała spółka.
Ocean Wind: Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind, podał Ocean Wind. Inwestycja o mocy do 400 MW ma powstać ok. 23 km na północ od gmin Choczewo i Krokowa, w województwie pomorskim.
Grupa Orlen: Zakończyła realizację farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej w okolicach Wielbarka, w województwie warmińsko-mazurskim, podała spółka. Farma o łącznej mocy 62 MW osiągnie pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 roku i będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych, podano także.
ŁKA: Za sześć lat Łódzka Kolej Aglomeracyjna będzie w całości napędzana energią z odnawialnych źródeł. Na zapleczu technicznym ŁKA została zaprezentowana farma fotowoltaiczna, która zasili jego infrastrukturę.
Źródło: ISBnews