Projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie wysokości stawki opłaty kogeneracyjnej na rok 2023 zakłada e stawkę 4,96 zł/MWh dla odbiorców końcowych energii elektrycznej wobec 4,06 zł/MWh w 2022 r. Projekt został przekazany do konsultacji.
„W projekcie rozporządzenia określono wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej na rok 2023 na poziomie 4,96 zł/MWh” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej […] nie uwzględniająca ulgi w opłacie kogeneracyjnej dla przedsiębiorstw energochłonnych, wynosi 11,02 zł/MWh. Jednakże zgodnie z art. 62 ust. 2 ustawy odbiorcy energochłonni uprawnieni są do ulgi w opłacie kogeneracyjnej, której wielkość zależy od wartości współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej. Stawka opłaty kogeneracyjnej uwzględniająca ulgi dla odbiorców energochłonnych wynosi 12,26 zł/MWh, co stanowiłoby średnie obciążenie w wysokości ok. 30,65 zł/rok/gospodarstwo domowe
„W celu ochrony odbiorców energii elektrycznej przed wzrostem rachunków za energię elektryczną podjęto działania w celu ustalenia poziomu stawki opłaty kogeneracyjnej na 2023 r. na takim poziomie, który nie będzie powodować wzrostu średniej ceny energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę, że prognozowany stan środków na rachunku opłaty kogeneracyjnej na dzień 31 grudnia 2022 r. wynosić będzie więcej niż szacowana roczna suma wypłat premii w 2022 r., co powtórzy sytuację z roku poprzedniego, ustalenie premii na poziomie 4,96 zł/MWh (uwzględniając ulgi w opłacie kogeneracyjnej dla odbiorców energochłonnych) nie powinno mieć negatywnego wpływu na strukturę działania mechanizmu wsparcia wysokosprawnej kogeneracji”, podano także.
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
Źródło: ISBnews