Zaplanowane emisje obligacji będą się odbywać, ale sytuacja na rynkach finansowych analizowana jest na bieżąco i na tej podstawie podejmowane będą ostateczne decyzje w sprawie emisji, poinformowała prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Beata Daszyńska-Muzyczka.
BGK podawał wcześniej, że zakłada możliwość przeprowadzania dwóch przetargów obligacji – w dniach 15 i 30 listopada 2022 r. na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (FPC).
„Te emisje, które są planowane będą się odbywać, my analizujemy na bieżąco to, co na rynkach finansowych się dzieje i wtedy będziemy ostatecznie decydować” – powiedziała Daszyńska-Muzyczka podczas konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie o planowane w tym miesiącu przetargi.
„To jest odpowiedzialność też za koszty i za stan finansów publicznych” – dodała.
Podkreśliła, że od początku wojny na Ukrainie ze względu na kryzys gospodarczy na świecie zmieniła się zarówno struktura inwestycji, jak i struktura finansów.
Zwróciła uwagę, że około 120 mld USD „odpłynęło” łącznie z rynków rozwijających się, czyli z Europy Środkowo-Wschodniej oraz z Chin i z Indii (w tym ok. 80 mld USD z Chin, 25 mld USD z Indii). Jednak – jak wskazała – mimo odpływu środków z Europy Środowo-Wschodniej Polska i Węgry nadal mają dodatni bilans inwestycyjny.
„Na początku wojny, kiedy inwestorzy zaczęli się zastanawiać czy [Europa Środkowo-Wschodnia] to jest region bezpieczny [….] ta odpowiedz wypadła bardzo pozytywnie – że warto tutaj być i warto tutaj inwestować” – powiedziała prezes.
Podkreśliła, że po poniesieniu stóp procentowych przez Fed nastąpił wzrost inwestycji w Stanach Zjednoczonych.
„Struktura finansów bardzo mocno się na rynku europejskim zmieniła, dlatego, że inwestorzy po podniesieniu stóp przez Fed […] zaczęli inwestować więcej w Stanach Zjednoczonych niż w Europie i z tym jak pozyskać dalsze finansowania nawet tak duże gospodarki, jak gospodarka niemiecka się dalej zmagają” – wskazała Daszyńska-Muzyczka.
W październiku BGK odwołał przetarg obligacji (zapadających w latach 2028-2040) na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych planowany na 24 października, jak i przetarg opcjonalny 31 października.
Premier Mateusz Morawiecki informował po odwołaniu przetargu, że rząd będzie organizował aukcje obligacji wtedy, gdy będą ku temu najbardziej odpowiednie warunki. Ocenił, że odwoływanie aukcji w przypadku turbulencji na rynkach światowych jest normą.
Źródło: ISBnews