Ponad 1/3 firm z branży IT (35%) skupia się na obszarze środowiska w ramach ESG, na obszarze ładu korporacyjnego – 29%, a na komponencie ludzkim i społecznym – 27%, wynika z raportu ManpowerGroup opisującego dane związane z działaniami ESG i zrównoważonego rozwoju w Polsce.
Najwięcej pracodawców branży IT jest na etapie planowania oraz określania długoterminowych strategii dotyczących kwestii ESG (33%).
„Patrząc zatem na ESG w tym ujęciu nie dziwi to, że największy nacisk kładziony jest na działania obszarze E, czyli środowiska. Dla branży IT działania ograniczające negatywny wpływ na środowisko są dosyć oczywiste i przychodzą poniekąd najłatwiej, bowiem to właśnie giganci technologiczni są pionierami cyfryzacji procesów, co przejawia się na przykład znaczącym zmniejszeniem lub wręcz eliminacją używania papieru. Sprzęt stosowany w codziennej pracy, który z racji postępu technologicznego wymaga regularnej wymiany, jest kwalifikowany do wdrożenia na podstawie efektywności energetycznej oraz wpływu na środowisko. Zupełnie inną kwestią jest, że w perspektywie długoterminowej takie działania przynoszą dodatkowo oszczędności w budżecie firmy” – powiedział dyrektor Experis Polska Adam Wojtaszek, cytowany w komunikacie.
Najczęstszą motywacją firm branży IT w Polsce do przyjęcia strategii ESG są chęć działań zgodnych z przepisami i regulacjami (53%), budowanie reputacji (43%) oraz maksymalizacja nowych źródeł dochodów (36%), podano także.
„83% firm zamierza obsadzić nowe stanowiska związane z ESG w ramach rekrutacji wewnętrznej, 53% planuje dopisać odpowiedzialność do istniejących już ról, a 45% postawi na podnoszenie kwalifikacji i szkolenia wśród zatrudnionych osób” – czytamy dalej.
Nieopublikowane jeszcze badanie ManpowerGroup zaprezentuje dane związane z działaniami ESG w Polsce. Publikacja przedstawi je w podziale na sektory i wielkości organizacji, a także pokaże plany firm oraz wyzwania w tym obszarze. Dane zostały zebrane w terminie od 1 do 31 lipca 2022 roku w ramach wywiadów obejmujących próbę 509 pracodawców w Polsce.
Źródło: ISBnews