Seco/Warwick spodziewa się, że udział zamówień z USA w jej portfelu zleceń będzie nadal wzrastał z uwagi na przemodelowanie biznesów i przenoszenie produkcji firm do własnego kraju, poinformował ISBnews prezes Sławomir Woźniak. W obszarze inwestycji spółka nie przewiduje dużych nakładów, ale analizuje mocniejsze zdywersyfikowanie produkcji o Indie.
„Nasze wyniki wspierają bieżące trendy makroekonomiczne, które sprawiły, że klienci inaczej patrzą na łańcuchy dostaw. Przede wszystkim w USA, np. w obszarze przetwórstwa tytanu. W związku z doświadczeniami z okresu pandemii, wojną w Ukrainie i napiętą sytuacją na linii USA-Chiny producenci w Stanach chcą sobie zabezpieczyć pozyskanie tytanu do produkcji m.in. w lotnictwie i to sprawia, że zdobywamy coraz więcej zamówień z USA Ameryki Północnej. Taki reshoring, czyli przeniesienie produkcji z powrotem do krajów Europy Zachodniej i USA, ma dla nas duże znaczenie” – powiedział Woźniak w rozmowie z ISBnews.
„Kolejny kierunek wspierający nasze wyniki to elektromobilność – chińska spółka-córka sprzedaje urządzenia do produkcji wymienników ciepła na rynki całego świata. Elektromobilność to bardzo silny trend i wbrew kryzysowi ten kierunek się nie zmienia. Obecnie zauważalna część naszej marży dzięki temu nurtowi pochodzi z Chin” – dodał.
Inne czynniki napędzające wzrost to np. transformacja energetyczna, gdzie grupa ofertuje technologie wspierające przejście z systemów grzejnych gazowych na elektryczne. Spółce – jako eksporterowi – sprzyja także osłabienie złotego.
„W strukturze portfela będą zachodzić zmiany z przyłożeniem wyższej wagi do USA, gdzie jest jeszcze w pipeline kilka kontraktów do sfinalizowania. Sprzedaż ciąży też ku Azji, a spada nieco w Europie. Polska, nigdy nie miała dużego udziału w przychodach, ale i tu co roku realizujemy kilka kontraktów” – ocenił.
Spółka nie planuje dużych inwestycji, a jej nakłady w tym i przyszłym roku będą głównie odtworzeniowe, na poziomie ok. 10 mln zł rocznie, poinformował także prezes.
Seco/Warwick chciałoby jednak rozwinąć produkcję w Indiach w oparciu o kooperację z lokalnymi partnerami.
„Analizujemy rozwój montażu w Indiach i chcemy poszerzać działalność spółki chińskiej, poprzez produkcję lokalną pieców próżniowych. To nie będzie wymagało dużo capeksu. Chodzi raczej o wynajem hal i pozyskanie podwykonawców” – powiedział.
„Z uwagi na sytuację geopolityczną chcielibyśmy mieć dwie możliwe lokalizacje eksportowe w Azji, a więc obok Chin 'przyczółek’ produkcyjny znajdowałby się w Indiach. To pomogłoby także optymalizować koszty grupy” – zakończył.
Seco/Warwick to jeden z największych na świecie producentów pieców do obróbki cieplnej metali. Do głównych rynków, w których działają odbiorcy jej produktów zaliczyć można przemysł motoryzacyjny, lotniczy, energetyczny, maszynowy, narzędziowy i metalurgię aluminium. Spółka od 2007 roku notowana jest na warszawskiej giełdzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 463 mln zł w 2021 r.
Źródło: ISBnews